Земята пораснала от междузвездно "семе"

2946
Земята пораснала от междузвездно "семе"
Снимка: ESO/M. Kornmesser

Американски учени от Института за изследване на Космоса смятат, че междузвездни обекти от рода на Оумуамуа или кометата Борисов могат да допринесат за формирането на протопланети в звездни системи, подобни на Слънчевата, решавайки един от ключовите проблеми на теорията за образуване на планетите.

Засега е трудно да се изчисли общото количество междузвездни обекти, прелитащи през нашата галактика. Ако при образуване на планетните системи изхвърлянето на отломки е разпространен страничен ефект, то броят на междузвездните астероиди може да се изчисли на стотици трилиони или дори квадрилиони.

Към Земята се носи астероид с размерите на Айфеловата кула

Астероид с размерите на Айфеловата кула се движи в посока към Земята, съобщава изданието Daily Record, като се позовава на НАСА. Обект...

Но астрономите сега познават едва две реални междузвездни скитници, прелетели през Слънчевата система – това е слабо поддаващото се на класификация малко тяло Оумуамуа през 2017 година и кометата Борисов скоро след това. Тези два обекта са прекарали сравнително кратко време в Слънчевата система – едва няколко години, но десетки хиляди години те са пътешествали из междузвездното пространство от звезда на звезда.

Астрономи разкриха тайната на смъртта на галактиките

Амая Моро-Мартин и Колин Норман се замислили каква роля играят тези уловени междузвездни обекти, попадайки във формиращите се протопланетни дискове около млади звезди. Има известна сложност в теорията за образуването на планетите, свързана с отсъствието на първоначални центрове в протопланетните облаци, на които може да е протичала акреция на околния материал във вид на газ и прах.

Подобни обекти трябвало да бъдат първоначално достатъчно големи, за да падне веществото върху тях, а такива големи планетни „ембриони“ просто нямало откъде да се вземат – всички частици в протопланетния облак изначално по размери са по-малки от сантиметър.

Може би именно междупланетните обекти са заседнали и са се забавили поради съпротивлението на газа в такива облаци и биха могли да действат като центрове на "кристализация" на протопланетите. Те дават възможност за преодоляване на първоначалната еднометрова бариера и може да са действали като своеобразни семена в процеса на формиране на небесни тела.

НАСА праща апарат-камикадзе срещу астероид

НАСА ще изстреля миниатюрния космически кораб DART, който предстои да се вреже в астероид. Това са първите изпитания на технология за п...

„Те следва да се отчитат в бъдещи модели на образуването на звезди и планети, а също в потенциалното разпространение на биологичен материал из галактиката“, казва Амая Моро-Мартин пред New Scientist.

Космически обект експлодира отново и отново. Учените не знаят защо

По оценки на авторите за период от 10 млн. години по време на съществуването на протопланетния облак могат да бъдат захванати до 600 млрд. междузвездни обекта с диаметър поне един метър.

Статията на изследователите е публикувана в arXiv.org.

 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КОСМОС:

Силна геомагнитна буря на Марс предизвика глобално полярно сияние

Русия пренася войната в Космоса: Москва блокира важна резолюция на ООН

За първи път от 5 месеца: „Вояджър 1“ изпрати четливи данни на Земята

Защо е толкова трудно да изпратим хора отново на Луната?

Решаващо развитие тласка инженерите към пътуване, по-бързо от светлината

НАСА откри гладко като стъкло езеро на юпитеровия спътник Йо (ВИДЕО)

Промяна в прогнозата - силна магнитна буря за 22 април 2024 г.

Магнитни бури за седмицата 22-28 април 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Непозната планета в Слънчевата система: учени твърдят, че са открили доказателства

Недалеч от Земята е открита черна дупка с рекордна маса в нашата Галактика

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Космос