Демерджиев: Не се налагат извънредни мерки на изборите

31 март 2023, 11:53 часа 968 прочитания 0 коментара

"Хората спокойно могат да отидат да гласуват в неделя. Няма да създаваме никакви извънредни и затрудняващи ги мерки, тъй като не се налагат", коментира вицепремиерът и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев по време на брифинг по повод зачестилите бомбени заплахи в български училища, където се провеждат изборите в България. 

Още: Пожар край пловдивско село, шофирайте внимателно (ВИДЕО)

Още: Марковски: Паскал е пуснат под гаранция не само заради здравословното си състояние

Стана ясно, че ще бъдат проверявани хора, които носят необичайни вещи със себе си или обемисти багажи, като проверките ще бъдат дискретни и ще се извършва извън изборните помещения. "Проверките ще бъдат извършвани на достатъчно разстояние преди хората да стигнат до самата сграда", каза Демерджиев.  Той уточни, че ще бъде проверен и периметърът. ОЩЕ: Росица Матева: МВР няма да допусне прекъсване на вота заради бомбени заплахи

Той увери, че хората ще бъдат извеждани само в ситуация, в която има реални данни, че е възможно да бъде поставено взривно устройство. "Това за мен към днешна дата е само теоретична възможност", посочи Демерджиев. 

Министърът апелира избирателите да бъдат спокойни. "Нямаме оперативни данни за реална заплаха. Още от събота всичките сгради, в които се намират секционни избирателни комисии ще бъдат взети под охрана от МВР. Ще бъдат охранявани през цялата нощ", подчерта министърът. ОЩЕ: Демерждиев: Няма как да се поставят бомби в изборните секции (ВИДЕО)

Още: Откриха три трупа в автомобил край Сливница

Още: Делото за смъртта на Сияна се отложи за октомври

Демерджиев допълни, че се касае за хибридни атаки, като тяхна особеност е липсата на реална опасност към днешна дата. Той добави, че не е е установена такава в нито един от случаите. 

Председателят на ЦИК Камелия Нейкова уточни, че указанията със секционните комисии ще са само организационни, т.е. с кого да контактуват в подобна ситуация. 

"ЦИК съвместно с МВР ще положи всички усилия изборният ден да протича спокойно и да няма прекъсване на гласуването", каза Нейкова и посочи, че целта е избирателите да бъдат спокойни и секционните избирателни комисии да могат да свършат своята работа. По думите й най-важното е изборният процес да протече нормално без излишно напрежение.

Още: Изписаха от болницата бития полицейски шеф в Русе

Още: Искат постоянен арест за мъжа, заклал жена си

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес