Софийската градска прокуратура е образувала дело за изборните нарушения, които откри Конституционния съд (КС) при частичното касиране на последните парламентарни избори. От прокуратурата съобщиха, че е образувала досъдебно производство срещу членове на секционни и районни избирателни комисии в Стара Загора, Кърджали, Благоевград и София. В рамките на проверката на КС стана ясно, че от комисии в тези райони са изчезнали бюлетините от машинното и хартиеното гласуване. Припомняме и че след решение на КС за резултатите от последните избори, в Народното събрани влезе партия "Величие".
ОЩЕ: Стефан Манов: Трябваше да касират изцяло изборите, за урок (ВИДЕО)
Досъдебното производство е образувано след извършването на предварителна проверка по постъпили през март в прокуратурата сигнали от изпълнителния директор на "Информационно обслужване" АД и председателя на Конституционния съд, се казва в съобщението на прокуратурата.
По-рано от сайтът bird.bg съобщиха за проверката, но с акцент, че вероятно ще има натиск срещу Конституционния съд. "Прокурор Виолета Марчева, която търсеше сметка на КС защо е образувал дело за изборите, се развихри. Прокурорската проверка срещу Конституционния съд за изборите прерасна в наказателно производство. Засега срещу неизвестен извършител. Това става в момент, когато от съда се очаква да се произнесе по делото за спрения избор на Сарафов", съобщиха от сайта.
ОЩЕ: Заговор за фалшификация на изборите: Кандидатът на ГЕРБ за Конституционния съд обяснява
От прокуратурата отрекоха разследването да е срещу конституционни съдии, каквато информация се появи. "Твърдението, че СГП разследва конституционни съдии не отговаря на обективните обстоятелства, тъй като в този случай единственият компетентен разследващ орган ще се яви разследващ инспектор от Комисията за противодействие на корупцията. Никога обект на проверка, още по-малко на разследване, са били и са съдии от Конституционния съд, каквито неверни внушения се правят", посочват от държавното обвинение.
След проверката на КС
Изборът на 16 депутати е незаконен, обяви със специално решение Конституционният съд. От него стана ясно, че съгласно новите изчисления „Величие“ минава 4-процентната бариера, но това официално беше обявено по-късно от Централната избирателна комисия (ЦИК), след като тя пресметна мандатите и тяхното разпределение.
От парламента излизат по трима депутати от ГЕРБ, ИТН и МЕЧ, по двама от „Възраждане“ и ДПС-НН, по един от ПП-ДБ, БСП и АПС.
ОЩЕ: Янаки Стоилов: Имаме доказан проблем със свободата и честността на изборите
За незаконен беше обявен изборът на Александър Ненков, Павлин Йотов и Теменужка Петкова от ГЕРБ (след като тя стана министър, на нейно място влезе Никола Джамбазов), на Емил Трифонов, Иван Кючуков и Александър Марков от ИТН, на Деян Петков, Росен Иванов и Борислав Петков от МЕЧ, Светослав Тодоров и Виктор Папазов от „Възраждане“, на Станислав Анастасов и Метин Качан от „ДПС-Ново начало“, както и на Ешереф Ешереф от АПС, Ивайло Митковски от ПП-ДБ и Андрей Вълчев от БСП.