По разходи за прокурори сме двойно над средното за Европа, а за администрацията на прокуратурата – тройно. Става въпрос за всички разходи, 90% от които са заплати и бонуси. Това посочи Иван Брегов, едно от лицата на Института за пазарна икономика – Още: Златни одежди за прокурорите: Първи в ЕС сме по разходи за съдебната власт
От 1 март, 2025 година, върховните съдии и прокурори, както и следователите от Националната следствена служба вземат основна заплата от 9079 лв. Основното възнаграждение на магистратите в апелативните инстанции е 7511 лв. Съдиите и прокурорите на окръжно ниво в София вземат 6716 лв. (5780 лв.), а възнаграждението на колегите им от останалите окръжни съдилища и прокуратури е 6210 лв. Заплатите на магистратите от Софийския районен съд и от Софийската районна прокуратура са 5454 лв., а на колегите им от страната – 4899 лв. Възнагражденията на младшите магистрати са в размер на 4564 лв.
Трябва ли да имаме 1500 прокурори – т.е. големият въпрос е за раздутия щат, особено хора, които не се занимават с основни за правосъдието функции, попита Брегов пред bTV. Той даде решение – възнагражденията да се пресмятат спрямо норма на натовареност, такава норма вече е определена от Висшия съдебен съвет (ВСС). Брегов посочи и трик да се вдига натовареността – един случай се разбива на повече дела. Друга мярка – бюджетът на съдебната власт да бъде обвързан с БВП на страната т.е. процент от парите, които всички изкарваме всяка година, да отива за правосъдието ни.
България е някъде между Сенегал и Косово по удовлетвореност от съдебната система, а е номер едно по разходи – това каза още Брегов, цитирайки международни данни – Още: Съдебната система процъфтява - финансово
Нямаме обективна процедура, при която да се отстранява член на ВСС, който не се справя с работата си, каза още Брегов. 2025 година бюджетът на съдебната власт е над 1,3 млрд. лева, напомни той.