България е на първо място по БВП в целия Европейски съюз по разходи за правосъдие. Това показват резултатите от изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ). Страната ни обаче е Междувременно страната ни е много назад в класацията на индекса за върховенство на закона. По удовлетвореност от правосъдието и по борба с корупцията България се нарежда между Косово и Сенегал, а по разходи в сферата - сме първи в Европейския съюз. 93% от бюджета на съдебната власт отиват за плащания за възнаграждения и бонуси на съдиите, прокурорите и следователите.
Това каза по Нова Нюз правният експерт от ИПИ Иван Брегов: "Те трябва да бъдат възнаградени, но имат до 4 заплати годишен бонус, защо получават и 5000 лева за облекло?
Колко съдии и прокурори има в България
Още: Казусът със съдия Петров: ВСС се оплака от "кампанийно очерняне", за което нямало основание
Имаме модел, в който едва 7% се харчат за капиталови разходи и други разходи на съдебната власт, останалите са за персонал. Заплатите нарастват всяка година и това е заложено в Закона за съдебната власт“, каза той.
Има общо над 2200 съдии и 1500 прокурори у нас, показва изследването. "Трябва ли да има четирима заместници на окръжен прокурор? А във ВСС - агроном да се занимава със статистиката и да има над 100 души администрация?
Снимка БГНЕС
Нужно ли е заместниците на главния прокурор да имат служебни автомобили и лични шофьори? Където икономическата активност е висока, нека ги има тези хора, но където ги няма и липсва ресурс, да бъдат съкратени щатове", препоръча Брегов.
Как да се оправят нещата
Още: Юристи със съмнително образование са по върховете на съдилищата: Ново изследване на ИПИ
Има възможност тенденцията да се промени и това е изцяло в ръцете на Народното събрание, защото изпълнителната власт няма право да пипа бюджета на съдебната:
"Трябва да се търсят лостове, свързани основно с бюджета и с преформатирането на съдебната карта на страната,
да няма съдилища – "свещени крави“, които да съществуват на всяка цена. Не бива да има структури на прокуратурата, които да са подчинени единствено на волята на главния прокурор.
В някои прокуратури освен редовите прокурори, които се занимават с професионалната си дейност, има четирима, петима, че и до шестима заместници“, каза Брегов.
Още: АКФ: Няма съмнение, че мрежите на Божанов и Петьо Петров са достигали до върховете на правосъдието
От ИПИ препоръчват:
- петгодишно замразяване на конкурсите за нови магистрати и служители и обвързване на всяко бъдещо увеличение на щата с доказана натовареност;
- въвеждане на законов таван за общите разходи, обвързан с дейността и натовареността;
- функционално разделяне на бюджета на ВСС между административно обслужване, основни и допълнителни възнаграждения като се поставя акцент на същинската правосъдна дейност.
Пълния текст на изследването вижте ТУК.
Още: С обширен и много критичен анализ "Politico" громи Иван Гешев точка по точка