Къде е отвлеченият български кораб "Руен"? Изглежда не при хутите

19 декември 2023, 07:19 часа • 5064 | прочитания

Плаващият под малтийски флаг българският търговски кораб "Руен" остава край бреговете на Сомалия, което поражда опасения за по-нататъшна нестабилност на световното корабоплаване, тъй като нападенията в Червено море се увеличават. Това съобщиха източници, отговарящи за морската сигурност.

Още: Повдигнаха обвинение на шефа на митницата в Пловдив

Още: Семейство превърна чужденка у нас в съвременна робиня

На 15 декември кораб на испанските военноморски сили е бил изпратен с пълна скорост към плаващия под флага на Малта кораб "Руен", който според източниците е бил отвлечен, съобщи БНР. Британската компания за морска сигурност Ambrey заяви, че на 17 декември корабът е достигнал девет мили от брега на Бандер Муркайо в Пунтленд, Сомалия. Според данни на доставчика на услуги за проследяване на кораби и морски анализи MarineTraffic "Руен" за последен път е съобщил за позицията си край бреговете на Сомалия на 18 декември.

"Беше оценено, че това вероятно е първото отвличане на търговски кораб от сомалийски пирати след ARIS 13 през 2017 г. Ambrey оцени, че събитието вероятно е отчасти следствие от политическата нестабилност в Пунтленд", заявиха от компанията, който виждат случилото се като пиратство, за пари.

Още: Капитан изключи възможността корабът „Руен“ да бъде освободен със сила

Още: Театрална постановка: Бивш зам.-вътрешен министър за ареста на шефа на митницата в Пловдив

Още: БОЕЦ: "Гранична полиция" е пазила камион с контрабандни цигари за канала в Пловдив

Военноморските сили на Европейския съюз EUNAVFOR заявиха за Ройтерс, че са в "тясно сътрудничество с местните власти в Сомалия", добавяйки, че "координират усилията за цялостно проследяване и споделяне на информация".

Какво се случва с екипажа?

Моряк-българин от похитения кораб "Руен" е бил прехвърлен на друг кораб за оказване на медицинска помощ, съобщават от "Параходство Български морски флот". Операцията е извършена със съдействието на Военноморските сили на Индия в ранните часове на 18 декември, информира БНТ.

Още: Откриха мъртво 18-годишно момиче в Хасково, задържан е 17-годишен младеж

Още: Бременните кошути този път няма да спрат събарянето на хотела на Вълка край яз. "Искър"

След оценка на здравословното състояние на моряка, индийският медицински екип е взел решение за настаняване на българския гражданин в лечебно заведение. От БМФ подчертават, че сигурността на екипажа на "Руен" е основен приоритет за тях и работят в координация с компетентните международни органи.

Още: За похитения български кораб "Руен": Преговорите може да са дълги и много тежки

Още: Хипотеза "катастрофираш тежко и те мамят с парите за пътна помощ": Почват проверки

Още: Близка до ДПС стана заместник на Сарафов

Коалиция срещу хутите

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин обяви нова коалиция, ръководена от САЩ, която ще се съсредоточи върху "предизвикателствата пред сигурността в южната част на Червено море и Аденския залив", предаде БГНЕС.

"Обявявам създаването на операция "Пазител на просперитета" - важна нова многонационална инициатива в областта на сигурността под егидата на Обединените морски сили и ръководството на тяхната 153-та оперативна група, която се фокусира върху сигурността в Червено море", заяви Остин.

Американският военен министър, който е в Близкия Изток за срещи с висши израелски служители за обсъждане на войната между Израел и Хамас, заяви, че страните "трябва да се обединят, за да се справят с предизвикателството, което представлява този недържавен актьор, изстрелващ балистични ракети и дронове по търговски кораби от много страни, които законно преминават през международни води". Многонационалната коалиция включва Обединеното кралство, Бахрейн, Канада, Франция, Италия, Нидерландия, Норвегия, Сейшелските острови и Испания.

Още: Индийският флот следи отблизо ситуацията с отвлечения наш кораб „Руен“

Съобщението беше направено, след като на 18 декември американският военен кораб "Карни" се отзова на сигнал за бедствие от търговски кораб, след като беше нападнат с "множество снаряди" в южната част на Червено море. По-късно хутите поеха отговорност за нападението срещу плавателния съд. Групировката обяви, че е атакувала и друг кораб и че и двата плавателни съда са свързани с Израел. Говорителят на йеменските бунтовници хути Мохамед Абдул-Салам заяви в Twitter, че "няма да бъде нанесена вреда" на корабите, които се отправят към пристанища по света, "с изключение на израелските пристанища".

Съединените щати също потвърдиха, че хусите са атакували два товарни кораба в Червено море, предаде Ройтерс. Свързаната с Иран групировка пое отговорност за нападения с дронове срещу моторния танкер "Суон атлантик" и кораба за насипни товари "Клара", припомня БТА. Срещу "Суон атлантик" е пуснат дрон-камикадзе и е била изстреляна противокорабна балистична ракета, посочва Централното командване на въоръжените сили на САЩ (СЕНТКОМ). Приблизително по същото време във водата край "Клара" е отекнала експлозия. СЕНТКОМ уточни, че става въпрос за две отделни нападения, при които не са пострадали хора.

БМФ уверява: Няма опасност за екипажа на кораба "Руен"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес