Последен ден според закона: Георги Чолаков излиза в дълъг отпуск. А Сарафов?

21 юли 2025, 18:04 часа 879 прочитания

Временният председател на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков ще излезе в двумесечен отпуск от 22 юли. Това е денят, в който според последните промени в Закона за съдебната власт изпълняващите досега функциите ръководители на двете върховни съдилища и на прокуратурата вече не трябва да са на позициите си. Чолаков цели да избегне именно това, като до избора на нов временен ръководител начело на ВАС ще са заместник-председателите Мариника Чернева и Любомир Гайдов, съобщи БНР.

Отвъд изтеклия срок обаче ще продължава да действа и.д. главен прокурор Борислав Сарафов, след като Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет разтълкува законовите поправки по свой начин. Тя твърди, че бившият заместник на Иван Гешев е бил хванат в заварено положение при обнародването на промените: Въпреки закона: ВСС остави Борислав Сарафов "безсрочно" на поста и.д. главен прокурор.

Снимка: БГНЕС

Кой ще наследи Чолаков?

Върховният административен съд трябва да има нов административен ръководител след края на септември. Името му ще стане от решение на Пленума на върховните съдии, както беше разпоредено от Съдийската колегия на ВСС.

Още: Осем заседания, две процедури - пълен провал: "Животът" на Георги Чолаков начело на ВАС се удължава

Мандатът на Чолаков, който е 7 години, изтече през ноември 2024 г., но заради провала да бъде назначен негов наследник, той остана на поста.

Съдийската колегия на ВСС даде индикация, че ще го смени след 21 юли, когато изтича срокът съгласно новите поправки.

Какво гласи законът?

"При предсрочно прекратяване или изтичане на мандата на главния прокурор, председателя на Върховния касационен съд или председателя на Върховния административен съд, се определя временно изпълняващ съответните функции, при спазване на следното условие: едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции за срок, по-дълъг от 6 месеца, без значение дали е имало прекъсвания в изпълнението на функциите". Това гласят приетите и вече обнародвани от януари 2025 г. поправки в Закона за съдебната власт.

"Започналите процедури, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на този закон, се прекратяват", записаха народните представители в преходните и заключителните разпоредби на ЗСВ.

Още: Ново начало с корупцията: Главозамайващи данни - от Борислав Сарафов до Кирил Петков и назад (I част)

На 15 януари парламентът също така забрани на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да избира "тримата големи" в съдебната власт - главен прокурор и председатели на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд. Освен това лица, които вече са заемали тези длъжности, няма да могат да бъдат избирани повторно, гласи законът. Всички депутати - без тези на "ДПС - Ново начало" на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания по закона "Магнитски" Делян Пеевски - приеха този текст, внесен от "Възраждане".

Снимка: Борислав Сарафов, БГНЕС

От други от приетите изменения следваше, че Борислав Сарафов, който е и.ф. главен прокурор от 16 юни 2023 г., има още най-много 6 месеца като такъв - същото важи и за Чолаков. Никой не може да е изпълняващ функциите за повече от половин година, приеха народните представители.

Още: СЕМ не изпълни решението на върховния съд: Кошлуков пак остава начело на БНТ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес