Шефът на Комисията по отбрана в НС вижда два варианта за модернизацията на пехотата

05 октомври 2020, 12:10 часа • 1842 | прочитания

Прекратяване проекта за покупка на нови бойни машини за пехотата или нова актуализация на бюджета с решение на Народното събрание. Това са двата варианта за продължаване модернизацията на сухопътните сили, заяви председателят на парламентарната комисия по отбрана ген. Константин Попов пред БНТ.

Още: Съдът остави за постоянно в ареста задържания директор на Митници „Пловдив“ (ВИДЕО)

Още: Подробности как е убита 18-годишната Магдалена: Извършителят със самопризнания (ВИДЕО)

По неофициоална информация на Националната телевизива - достигналите до финала на конкурса General Dynamics и Patria, са заложили цени над пределния таван.

Информацията потвърдиха и източници на Actualno.com, според които офертата на General Dynamics е с около 500 млн. лв по-ниска от тази на конкурента Patria. Офертите за нови бойни машини за Сухопътните войски бяха отворени в петък, 2 октомври.

В заданието е записано, че България иска да закупи 150 машини за три батальонни бойни групи, доставка на системи и допълнително оборудване и обучение на личния състав. Таванът за сделката са 1,5 млрд. лв., гласувани от Народното събрание.

Още: Трима души загинаха на място у нас след като камион помете спряло такси

Още: Случаят с убитата 18-годишна Магдалена: Разнопосочни сигнали от полицията и съмнения имало ли е издирване

"Тук решението е на Министерството на отбраната. Министерството на отбраната трябва много правилно, точно и ясно да прецени рисковете от това дали трябва модернизацията да бъде спряна, отложена или да дойде отново в Народното събрание и да поиска промяна на параметрите в проекта за инвестиционни разходи. Това е едно тежко решение, а аз разчитам, че, лягайки сериозно на военната експертиза, политическото ръководство ще вземе правилното решение и се надявам, че модернизацията ще продължи така, както сме го планирали.", коментира ген. Константин Попов - председател на Парламентарната комисия по отбрана.

Предстои междуведомствена работна група да извърши оценка на ценовите предложения.

Трябва да бъдат проведени и полеви тестове на предложените машини за проверка на съответствието на заявените параметри със заложените тактико-технически изисквания за механизираното отделение (въоръжение и мобилност) и комуникационно-информационните системи на бойната бронирана машина.

С участниците, преминали успешно полевите тестове, ще се проведат преговори за подобряване на офертите, след което ще бъдат класирани в низходящ ред.

Още: Театрална постановка: Бивш зам.-вътрешен министър за ареста на шефа на митницата в Пловдив

Още: БОЕЦ: "Гранична полиция" е пазила камион с контрабандни цигари за канала в Пловдив

За резултатите от своята дейност Междуведомствената работна група ще изготви доклад до министъра на отбраната, съдържащ класиране на участниците, както и предложение за избор на изпълнител, или за прекратяване на процедурата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес