Акцията по претоварването на заседналия товарен кораб „Vera Su“ край местността „Яйлата“ е временно прекратена, предава БНР. Машината за пакетирането на азотния тор се е развалила, след което пренасянето на уреята е продължило с щипката на крана, като кадри, заснети през нощта, показват, че голяма част от опасния за екосистемата в морето товар се изсипва във водата.
Още: Откриха мъртво 18-годишно момиче в Хасково, задържан е 17-годишен младеж
Още: Бременните кошути този път няма да спрат събарянето на хотела на Вълка край яз. "Искър"
Баржата, която трябва да събира претоварения товар и да го извозва до пристанището във Варна, сутринта също е закъсала, впоследствие е била освободена. За щастие горивото на кораба е било източено.
Попадналият в морето азотен тор според специалистите е опасен, тъй като се отразява негативно на младото поколение риби, като причинява изсъхване на техните хриле, освен това торът предизвиква и цъфтене на фитопланктоните, което от своя страна може да доведе до заблатяване на морската вода и липса на кислород.
В следобедните часове се очаква силата на вятъра в района да достигне 20 метра в секунда, което създава възможност корабът да бъде разбит в скалите.
Още: Хипотеза "катастрофираш тежко и те мамят с парите за пътна помощ": Почват проверки
Още: Близка до ДПС стана заместник на Сарафов
Още два влекача са тръгнали от пристанището във Варна към заседналия кораб. Целта е да се направи опит заедно с другия влекач, който е на място, да изтеглят от скалите плавателния съд.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зад тази акция седи Пеевски: Иван Демерджиев за ареста на шеф на митницата в Пловдив
Тази нощ акцията по претоварването на кораба започна, но днес сутринта беше прекратена, след като стана ясно, че голяма част от азотния тор при пренасянето му се изсипва в морето.
Според редактора на сайта maritime.bg Александър Тодоров вероятно е използвана погрешната кофа за претоварването му, тъй като тази е за инертни материали, а азотният тор е на малки гранули.
По данни на сайта maritime.bg предстои да бъде направен опит за изтеглянето на заседналия кораб с помощта на влекачи. Към момента времето е благоприятно, като за следобед прогнозите са за усилване на вятъра до 20 метра в секунда.
Още: Делото "Дебора": Друг мъж нанесъл нараняванията по тялото ѝ
Още: Пияна заляна зад волана: Шофьорка кара с 3,25 промила
От морската администрация във Варна потвърдиха включването на още 2 влекача в опита за изтегляне на заседналия кораб. Според изпълнителния директор Живко Петров азотните торове, изпуснати в морето, са малко количество и няма да доведат до сериозно замърсяване.
Причината за използването на крана е повреда в машината за пакетиране на товара и авария на друго устройство заради камъните в района. Операцията по пренасянето на товара е прекратена заради неблагоприятното време.
Близо 200 тона от товара се превозват към Варна, а опит за изтегляне ще бъде направен преди обед.