Днес, 19 май, в православния календар е денят на паметта на свети мъченик Патрикий, епископ на Прусия. Ето какви са традициите, обичаите и забраните на този църковен празник - какво трябва и не трябва да се прави днес.
Какво не може да се направи днес: 5 забрани?
На този ден е строго забранено да се потапяте в мрачни мисли, да изпадате в тъга и сълзи, както и да се поддавате на мързел или бездействие. Според общоприетото поверие, на този ден всякаква работа трябва временно да бъде спряна, с изключение на градинарството - засадените растения ще донесат ползи и просперитет. Не се препоръчва да си режете ноктите или да подстригвате косата си, както и да вземате хляб и сол назаем или да ги давате назаем - в противен случай това може да доведе до финансови затруднения и проблеми.
Какъв църковен празник е утре, 18 май - традиции и обичаи
Какво можете да направите днес?
Според народното поверие, всяко добро дело, извършено на този ден, ще бъде възнаградено двойно, а предстоящата година обещава да бъде изобилна от реколта и пълна с изобилие.
Ако 19 май е ясен и слънчев ден, лятото ще бъде топло и плодородно. Сутрешната роса на този ден обещава добра реколта от зърнени култури. Вятърът, духащ от изток на 19 май, предвещава дъжд през следващите дни, докато западният вятър предвещава сухо и топло време.
История на св. Патрикий
Свещеномъченик Патрик, епископ на град Пруса в Мала Азия, станал известен не само като пастир, но и като неукротим изповедник на Христовата истина, който с кръвта си засвидетелствал верността си към Бога. Неговият живот е пример за непоколебима духовна сила на фона на гоненията и изкушенията на езическата епоха.
Какъв църковен празник е утре, 17 май: Какво трябва и не трябва да се прави
Според легендата, по време на преследване (вероятно при император Юлиан Отстъпник), Патрикий бил призован на власт и принуден да признае езическите богове. Наредили му да принесе жертва близо до горещите извори, почитани от местните жители. Но светецът отказал с достойнство, казвайки, че няма да се покланя на сътвореното, а само на Създателя на всички неща – единствения истински Бог.
Твърдата му позиция разгневила владетеля. След разпити и мъчения Патрик е осъден на смърт. Заедно с трима верни презвитери – Акила, Мемен и Теоктист – той приел мъченическия венец: всички били обезглавени с меч.
Този акт на жестокост не сломил вярата на християнската общност. Напротив, кръвта на мъчениците станала семе на нови последователи на Христос.
Традици, обичаи и забрани на църковния празник утре, 20 май