В Древна Гърция бъзът се е смятал за домашен амулет, а също така е бил използван и като лекарство. Лекарите са предписвали бъз при сърдечни заболявания, по време на настинки, за повишаване на имунитета и лечение на други заболявания. Изненадващо, инструкциите на древногръцките лекари се потвърждават и днес.
Какъв вид горски плод е бъзът?
Самият бъз е тъмнокафяво дърво с едри листа, бели цветове и черно-виолетови плодове. Отглежда се главно в България, Турция, Иран, Тунис, Грузия и други страни.
Бъзът често се използва в готвенето и дори при приготвянето на вино, бира, шампанско и портвайн. Сокът му се използва за приготвяне на желета и мармалади, както и на напитки - сокове и плодови напитки. От него се приготвят вкусни конфитюри и сиропи.
За какво помага сиропът от бъзак и защо да го консумираме
Какви са ползите от бъза?
Уникалността на бъза е, че почти всички негови части се използват за лечение: плодове, цветове, кора, клони, листа и дори корени. Сред основните полезни свойства на бъза могат да се откроят следните:
• общо укрепване на имунната система;
• облекчаване на симптомите на настинка: хрема, кашлица, треска, втрисане;
• нормализиране на стомашно-чревния тракт;
• диуретичен ефект;
• слабителен ефект;
• успокояване на нервната система;
• отстраняване на ненужни течности от тялото.
Консумацията на бъз ще помогне за укрепване на кръвното налягане, подобряване на качеството на кръвоносните съдове и намаляване на количеството мастни натрупвания в тях.
Какви големи ползи ни носи чаят от сушен бял бъз?
Плодовете на бъза съдържат голямо количество витамини А, В, С, както и полезни вещества: желязо, цинк, мед, калций, калий, фосфор и магнезий. Бъзът съдържа още микро- и макроелементи като органични киселини, пектини, етерични масла, фруктоза и глюкоза и др.
Кой трябва да яде бъз?
За какви заболявания се препоръчва бъзът? Като правило, той се препоръчва при артрит и артроза, бъбречни заболявания, стомашно-чревни проблеми, ендокринни заболявания и за общо повишаване на имунитета.
Зърната често се използват и за лечение на главоболие, стомашни язви и бронхит.
Бъзът е подходящ и за тези, които имат кожни проблеми или са склонни към депресия и апатия.
Освен това се предписва при разширени вени, както и при различни вирусни заболявания, по-специално сезонни. Бъзът е отличен антиоксидант, той премахва токсините от тялото и помага за неговото прочистване.
Как бъзът помага за отслабване?
Друго ценно свойство на бъза е, че помага за отслабване, тъй като стабилизира ендокринната система и балансира хормоните. Благодарение на тези свойства се подобрява метаболизмът, което спомага за намаляване на апетита и премахване на постоянното чувство на глад. Между другото, калорийното съдържание на бъза е само 74 kcal на 100 g.
Как се консервира сок от бъз?
От цветовете на бъза се приготвя невероятно вкусен и здравословен сок. Веднага щом бъзът цъфне, въоръжени с торбичка и ножица или нож, хората тичат към заветните храсти. Безмилостно отрязват 40 съцветия от тях и бързо се прибират. Преди да тръгнете да берете цветове, трябва да сварите 3 литра вода и да я оставите да се охлади.
Топ 5 ползи за здравето от сиропа от бъз
Вкъщи изплакнете съцветията, за да отмиете праха, изтръскайте ги и ги сложете в трилитров буркан. Напълнете с охладена преварена вода.
И забравете за този буркан за 24 часа. Бурканът трябва да се остави на хладно място, но не в хладилник .
След определеното време прецедете съдържанието на буркана, изхвърлете цветовете.
Добавете 1 кг захар и сока от един лимон към 1 литър отвара. Разбъркайте, докато захарта се разтвори напълно (тук ще трябва да поработите малко с ръце!).
Прецедете отново. Това е! Готово! Изсипете в бутилки и съхранявайте в хладилник.
Важни допълнения:
За приготвяне на сиропа се използват само цветове от черен бъз! Това е голям разпространен храст. Расте до 6-10 м височина. Трябва да се режат само добре отворени цветове. Те трябва да се събират на места, далеч от пътища и промишлени сгради.
Много хора се чудят дали сиропът трябва да се вари. Има различни рецепти, включително рецепти, при които сиропът се вари. Аз не варя сиропа, а го съхранявам в стерилни бутилки или буркани в хладилник.
Защо сиропът не се разваля? Сиропът съдържа достатъчно захар и лимонов сок, които са консервант. По този начин сиропът може да се съхранява без варене.
Сиропът е безвкусен. Самата цветна запарка няма особен вкус, но е ароматна. Ако добавите захар и лимонов сок, ще получите сладък сироп с лека киселинност.
Това растение е дар от природата – лекува грип и кашлица, съдържа калций и желязо
Можете да добавите лимонова кора по време на запарването на цветовете. Тогава ароматът на кората ще обогати крайния вкус на сиропа.
Колко капки-лъжици сироп трябва да приемам като лекарство?
Не бива да възлагате големи надежди на този сироп и да се опитвате активно да се лекувате с него. В аптеката продават сушени цветове от бъз, препоръчват се като чай за кашлица. На кутията има инструкции. Не знам колко би било необходимо в същата ситуация по отношение на сиропа. През зимата добавям 1-2 чаени лъжички сироп към чая - вместо захар.
През лятото сиропът се използва за приготвяне на освежаващи напитки. Например вода (газирана вода) + сироп + лимон. Или вода + сироп.