Когато чифт папагалчета мъти пиленца, това е вълнуващо и радостно събитие за цялото семейство. Въпреки това, още преди да се появи потомството, стопаните се тревожат, защото е доста трудно да се определи готовността на птиците за размножаване, както и да се разберат особеностите за излюпването им на яйца. Но не всичко е толкова объркващо, колкото изглежда.
Комуникация на двойката и готовност за размножаване
Мъжките вълнисти папагали достигат полова зрялост на около 10 месеца, а женските малко по-късно, след около първата година от живота си. Ако двойката се харесва папагалът ще се перчи, ще гука трогателно близо до приятелката си и ще чисти перата ѝ, а тя ще приема подобни признаци на внимание благосклонно. Ако симпатията на папагалите един към друг е очевидна, но те очевидно не планират потомство, можете да опитате да ги подтикнете към размножаване. Опитните развъдчици използват следните трикове за това:
Какво най-много обичат да ядат папагалите?
• Монтиране на гнездо
Женската, която е готова да роди потомство, ще се заинтересува от него и ще започне да го подрежда и да прави гнездо от пух, клонки и стръкчета трева, които намери в клетката.
• Увеличаване на дневните часове.
Дългите дневни часове могат да увеличат сексуалната активност на вълнистите папагали.
• Витаминно-минерални добавки и промени в диетата.
Женските и мъжките, готови за размножаване, имат рязко повишаване на апетита, така че дневните им порции се увеличават. Също така, в ежедневното меню се включват източници на калций и витамин D, включително здравословни балансирани решения за увеличаване на производството на яйца.
Сезонът на чифтосване при вълнистите папагали продължава 1-2 седмици с чифтосване 1-2 пъти на ден. През този период е изключително важно да се осигури на птиците пълно спокойствие, комфортен микроклимат и защита от всякакъв стрес и сътресения.
Признаци на готовност за снасяне на яйца при женски папагали
Снасянето на яйца при папагалите може да се сравни с бременността при бозайниците. В рамките на няколко дни след края на периода на чифтосване е възможно да се определи дали оплождането е било успешно. Можете да разберете, че женската е готова да снесе яйце, по следните признаци:
Колко години живеят папагалите - кой е "столетникът" сред тях?
• желание за уединение.
• външни промени.
Коремът и областта около опашката на „бременните“ женски забележимо се увеличават по размер.
• висока честота и обем на изпражненията.
Снасяне, мътене и излюпване на пилета
• Снасяне на яйца
Папагалчетата снасят яйца приблизително 10-18 дни след чифтосване. Броят в едно снасяне е от 3 до 7 броя. Някои от тях обаче може да са неоплодени.
• Мътене
От момента на снасянето до излюпването на пиленцата минават около 3 седмици. През това време женската практически никога не напуска гнездото, обръщайки яйцата, за да осигури равномерно затопляне и мътене. Тя може да напусне гнездото само когато е гладна или жадна, или когато има нужда да отиде до тоалетната.
Какви ежедневни грижи са необходими за вълнисти папагали
В същото време мъжките също често се грижат за приятелката си и потомството си: носят храна и лакомства в кутията и дори могат сами да мътят яйцата, ако женската е отишла някъде.
• Малки папагали
Пилетата на папагалчетата се излюпват стриктно в реда, в който женската ги е снесла, така че в гнездото може да има едновременно пиленца и яйца. След това майката и бащата се грижат за тях в продължение на 1-2 месеца: женската ги храни с мляко от зърното и ги топли под крилете си, а мъжкият се грижи за тях през кратките периоди, когато отсъства. До края на втория месец малките напускат гнездото и се катерят сами в клетката. Веднага след това гнездото трябва да се премахне, за да не се предизвика ново желание на двойката за размножаване.
Проблеми по време на размножаване
Ето най-често срещаните трудности при снасянето на яйца при женските папагали.
1. Лежи сама
Ако женско папагалче гнезди и снася яйца само, тогава можем да говорим за определена патология в организма на птицата. Мътенето обаче ще има малък ефект върху здравето на домашния любимец, но ако това се случва често, съществува риск тя да страда от сериозна липса на калций в организма. Разбира се, нищо няма да се излюпи от неоплодени яйца.
2. Неправилна форма или размер на яйцето
При проблеми с храненето и липса на хранителни вещества – предимно калций – яйцето се образува с дефект във формата. Поради това то не може да излезе правилно от яйцепровода на женската, притиска нервите и околните органи, което в някои случаи води до смъртта на птицата.
Говорещ папагал помогна на полицията да хване убиец
3. Всички яйца в гнездото са празни.
Когато една двойка гнезди успешно и женската снася непрекъснато, но всички яйца в нея са без ембриони, това може да е или генетична особеност, или следствие от инфекциозни заболявания.
4. Твърде често мътене
Папагалите могат да бъдат готови за нов период на чифтосване почти веднага след като предишното потомство е напуснало гнездото. Това не бива да се допуска, тъй като женската няма време да се възстанови и почине, става много слаба и изпитва стрес, което може да доведе до разкъсване на яйцепровода и заклещване на яйцето в коремната кухина.