Какво никога не се прави на Сирни Заговезни?

10662
Какво никога не се прави на Сирни Заговезни?
Снимка: Actualno.com

Сирни Заговезни, един от големите християнски празници, поставящ началото на дългите Великденски пости, е свързан с множество ритуали и обреди, целящи прогонване на злото и болестите, пречистване на мислите и душата, за да посрещнем по-добри, по-чисти възкръсналия син Божий. Такива обичаи са прескачането на огньове, наречени сиреници, хамкането – ритуал с халва или яйце, вързани на червен конец над главите на семейството, които събралата се около масата многобройна челяд следва да хване за здраве само с уста, без да използва ръцете си, изпращането на запалени стрели от дрян от ергените в двора на любимата на сърцето им, кукерските игри, приготвянето на обредни ястия, сред които централно място заемат тези с млечни продукти, тъй като именно те се заговяват на Сирни Заговезни и след този празник консумацията им е забранена до Великден. Повечето домакини знаят поне част от ритуалите и се стараят да ги спазват, съхранят и предадат на децата в семейството, като сред най-масовите съхранени традиции е искането на прошка от по-възрастните за неволни грешки и грехове, а в някои части от страната са запазени и все още могат да се видят автентичните обичаи, които някога дедите ни спазвали.

Много малко от семейства знаят какво не се прави на Сирни Заговезни и защо съществува тези забрани.

Още: На Сирни Заговезни: Защо ритуално се прескача огън?

Какво не се прави на Сирни Заговезни?

Като голям християнски празник Сирни Заговезни поставя пред вярващите множество забрани, целящи те да се посветят на празника и приготвянето на обредните ястия него, а не на домакинска дейност.

  • На Сирни Заговезни трябва да забравите за домакинската работа. Тя е забранена, както е на повечето големи християнски празници, като се допуска работа единствено свързана с обредите и ритуалите, както и полагане на усилия в кухнята, за да се приготвят вкусни обредни ястия. Почистването на къщата и домакинската работа трябва да се извършват ден преди празника.
  • Работата в градината, на полето, в  домашната работилница и какъвто и да е вид тежък труд, който не е пряко свързан с традициите и обичаите за големия християнски празник, също е сред отговорите на въпроса „Какво не се прави на Сирни Заговезни“.
  • Прането, преденето, тъкането са забранени в деня на празника, за да не удари и унищожи градушка посевите, сочи народното вярване.
  • На  Сирни Заговезни не може да откажете да дадете прошка, когато ви е поискана такава. Дори все още да таите обида в душата си, прошка не се отказва на глас, а традиционният отговор е „Простено да ти е! Господ да прощава“, а не „Прощавам ти“. Празникът е познат още като Прошка, Прочка и други именно заради  опрощаването с близките, семейството и приятелите – спасение не само за душата на получилия прошка за лошите дела и помисли, но и на прошка-спасение за онзи, който прощава. В Библията е посочено, че който не прости прегрешенията на своите ближни, то и Господ няма да прости неговите прегрешения, а всеки човек има такива грехове, макар да са неволни, нали?
  • Конфликтите, словесните или физически сблъсъци, нанасянето на обиди, емоционални рани, провокациите нямат място на празника.
  • Приготвянето на месо и поднасянето му на празничната трапеза е строго забранено. Месото е заговяно преди седмица – на Месни Заговезни и не се разрешава консумацията му до Великден. За Сирни Заговезни домакините мога да приготвят риба, преди да са започнали строгите пости.
  • На Сирни Заговезни не се правят пищни вечери с многобройни приятели. Вечерта около масата, смирени и опрощаващи си, трябва да седнат само най-близките едно домакинство.
  • В някои части от страната не се мият и съдове след вечеря – тази домакинска работа остава за следващия ден, докато в други в Прошната неделя измиват цялата си домакинска посуда, в която някога е приготвяно или консумирано месо, за да я приготвят за дните на пости.
  • Родителите на момите, в чиито дворове ергените хвърлят запалени стрели – израз на влечението и любовта им към момата и намек за намеренията им, не трябва да възпротивяват на този ритуал. На Сирни Заговезни те не могат да упрекват младите, остава им само да се погрижат да приберат преди празника всичко от двора, което лесно се пали и създава риск от пожар.

За трапезата на Сирни Заговезни – тези ястия са абсолютно задължителни

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Как сe приготвя традиционната питка за Гергьовден?

На кои държави е покровител Свети Георги?

Внимание: Тези хора не трябва да ядат домати

Диетолог: 4 храни, на които трябва да кажете "НЕ"

Как да игнорираме хората, които ни дразнят?

Кои позиции за спане са препоръчителни за гръбначния стълб?

Тези знаци на лицето ни са показатели за здравето

Великден 2024 - какво НЕ трябва да се прави

Поздравления за Великден 2024

Най-мощната молитва за Великден, която пази от всяко зло

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com