Книжното издание на романа "Петдесет нюанса сиво" може да е вредно за здравето, смятат белгийски токсиколози, пише в. "Дейли експрес".
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 май /валутен калкулатор/
Професори взели за изследване книгите, които най-често се четат в библиотеката, за да ги тества за микроби и бактерии.
Авторите на настоящото проучване от Католическия университет на Льовен са установили чрез химически анализ, че библиотечни копия на еротичния бестселър "Петдесет нюанса сиво" на британската писателка Е Л Джеймс съдържат следи от вируса на херпеса и от кокаин.
Белгийските токсиколози са тествали десетте най-често заемани библиотечни книги и са направили шокиращо откритие - всички те съдържат следи от кокаин. Друг роман - "Танго" на Питер Аспе, също е дал положителен резултат за следи от вируса на херпеса.
Още: Стихотворение на деня, 2 май, от Валери Петров
Още: Лунен календар за май 2025: Кои са най-добрите дни за боядисване на косата
Читателите обаче могат да бъдат спокойни - към която и книга да посегнат, няма да ги застигне ефектът от употребата на кокаин. Специалистите предупреждават само, че количеството е достатъчно, за да бъдат открити следи от веществото в космите, кръвта и урината. Същото важи и за вируса на херпеса – откритите следи от него върху книгите са твърде незначителни, за да причинят инфекция или сериозни вреди.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Привличат ли се противоположностите - учените имат категоричен отговор
Още: „Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист
"Откритите следи от вируса на херпеса и от кокаин нямат фармакологичен ефект. Съзнанието или поведението на читателя няма да се променят в резултат на четенето на библиотечните томчета. Това, което искаме да отбележим, е, че се съвременните методи за тестване са толкова чувствителни, че следите от оригиналното вещество, намерени върху книга, ще бъдат засечени при изследване на косми, кръв или урина", пишат токсиколозите.
Предишни проучвания са показали, че най-често заеманите книги от библиотеките съдържат между 25 и 40 процента повече микроби в сравнение с тези, към които читателите посягат по-рядко.
Източник: БТА
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?