Сигурно ви е много неприятно, когато видите някой как си бърка в носа? НЕ?!?! Оказва се всъщност, че навиците като прекъсване на събеседника, прекомерната привързаност към телефона и псуването на глас са новото "бъркане в носа" пред обществото.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 1 юли /валутен калкулатор/
Когато общуваме с околните, без да се усетим, правим неща, които ги дразнят. Нали се сетихте за колежката от университета, която непрекъснато ви прекъсваше? Или за онази приятелка от квартала, на която телефонът ѝ беше срастнал с ръката ѝ? Или пък за онзи интелигентно изглеждащ мъж, който на автобусната спирка псуваше като каруцар?
Виж кои са най-честите дразнители за околните, които несъзнателно можем да направим:
"Според мен..."
Още: Стихотворение за 1 юли от Елисавета Багряна
Още: Какво привлича комарите най‑много към нас
Да прекъснеш събеседника в разговор е досадно и неуважително. Без значение колко сте добронамерени в това, което искате да кажете, прекъсвайки човека отсреща, оставяте лошо впечатление. Дори без да го мислите, вие казвате: "Мнението ми е по-важно от твоето" Затова бъдете по-добри слушатели и изчакайте поне няколко секунди, за да сте убедени, че вашият събеседник е завършил мисълта си.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-добрите цветя против комари
Още: Как да охладите дома си без климатик: 8 работещи начина
"А пък аз..."
Вероятно отдавна сте забелязали, че на някои хора всяко едно изречение започва с това - "А аз...". Тези, които основно искат да говорят за себе си или страдат от липсата на внимание и несигурност, или пък имат прекалено голямо его. И в двата случая, това е вреден социален навик. Така че обърнете по-специално внимание на това до каква степен говорите на околните за себе си, за собствени преживявания, постижения, драми.
Този вреден социален навик може да избегнете, като покажете интерес към вашия събеседник и задавате въпроси в процеса на разговора. Това съвсем не значи никога да не казвате нещо лично, а просто контролирайте егото си.
Още: 1 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Защо лавандулата е смъртосна за котките?
"Какво каза?"
Не винаги можем да бъдем на пълни обороти, когато сме с компания. Понякога темите се повтарят и е възможно вашите приятели да ви загубят за известно време като слушател. Може да сте имали тежък ден, да сте преуморени. Но те ще забележат само вашия безинтерес към темата на разговора и е възможно да ви се обидят.
По тази точка експерти съветват просто да си определите нещо, което ще бъде интересно за вас от историята на събеседника и по този начин ще се превърнете в по-добър слушател и със сигурност няма да изглеждате като на автопилот.
"Извинявай, извинявай..."
Когато едно извинение е искрено, то има силата да реши голям конфликт, да заздрави една връзка, да олекоти дори най-неудобната ситуация. Искреното извинение означава също така, че вие сте достатъчно уверени да поемете пълна отговорност за думите или действията си. Но когато извинението се превръща само в начин да запълните с думи една неловка ситуация и това се повтаря в ежедневното общуване, рискувате човекът отсреща да потърси вината у вас. Затова е много важно сериозно да помислите дали наистина има за какво да съжалявате в дадена ситуация, преди да изречете едно вяло "извинявай".
С неспирните "извинявай" вие ще изглеждате като неуверен човек, който много лесно може да бъде пренебрегнат в личния живот, а и на работното място.
"Ало, ало"
Мобилните телефони са станали идеалното извинение, когато не искате да влизате в контакт с околните. Едва ли някой би ви заговорил в претъпкан асансьор или автобус, ако говорите по телефона или пишете смс. Но в същото време, когато не изпускате от ръката от телефона си, говорите прекалено дълго или се наслаждавате на безжичния интеренет, докато сте в компанията на други хора, ще оставите впечатление за нежелана комуникация и усещането в тях, че просто си губят времето с вас. И това много дразни.
За да не попаднете в такава ситуация, просто преценете до каква степен е важен разговорът или сърфирането в интернет и го направете за възможно най-кратко време... но САМО ако е твърде наложително!