НЕ носете дрехи в този цвят утре: Още 5 забрани за църковния празник на 21 май

20 май 2025, 13:18 часа

Утре, 21 май, е празникът на светите равноапостолни Константин и Елена в православния календар. Както всеки празник, така и този се свързва с определени традиции, обичаи и забрани според църквата и народните вярвания.

6 забрани за църковния празник на 21 май

На този ден категорично не бива да клюкарствате, да се карате или да обиждате другите с думи. Също така не бива да отказвате на тези, които се нуждаят от помощ - това ще донесе проблеми.

Народните поверия силно препоръчват да се избягва носенето на тъмни дрехи на този ден, тъй като това привлича тъга и скръб в семейството. Не бива също да започвате сватовство или каквито и да било годежи - брак, сключен по това време, обещава да бъде бурен и краткотраен.

5 забрани за църковния празник днес, 19 май

Какво може да правите утре?

Светите равноапостолни цар Константин и царица Елена са почитани като ходатаи на мира и благоденствието. Вярващите се обръщат към тях с молитви за мъдрост, вътрешна сила, търпение в изпитания и добро здраве. Вярва, че Света Елена е покровителка на възрастните хора, предпазвайки ги от болести и самота.

В деня на Света Елена младите момичета се обръщат към нея с молитви за истинска любов и добър младоженец, който ще се превърне в надежден спътник в живота. Според народното поверие, всичко, което е посято или засадено през това свято време, получава специална закрила и благословия от самата светица.

История на св. Константин и Елена - светците, които църквата почита на 21 май

Роден в благородно римско семейство, Константин първоначално е бил един от многото амбициозни владетели на империята, но именно той успява да обедини огромната държава под знамето на християнството. В един решаващ момент – преди битката, която е била определяща за съдбата на империята – той видял видение: небесен знак на кръста и думи, предвещаващи победата му.

Традиции, обичаи и забрани на църковния празник утре, 20 май

 

Вместо старите езически богове, Константин избрал Бога на християните и решението му предизвикало лавина от промени. Благодарение на него е издаден известният Милански едикт - документ, който провъзгласява свободата на вероизповеданието и слага край на жестокото преследване на християните. Императорът не просто позволил християнската вяра — той я направил стълб на държавата. Той построил нова столица – Константинопол – която се превърнала в духовен и културен център на Изтока за векове напред.

Но най-важното е, че Константин свикал първия Вселенски събор в Никея, където са положени основите на християнското учение и окончателно е оформен канонът на Църквата.

Елена, майката на Константин, била истинска християнска душа и образец за вяра. Тя вярвала в Бог с цялото си сърце.

Нейното поклонничество в Светата земя се превръща в един от най-важните епизоди в историята на християнството. Смята се, че именно тя е намерила самия Кръст, на който е бил разпнат Исус Христос - най-свещеният символ на спасението и надеждата за всички вярващи.

Голям църковен празник иде утре, 21 май, спазват се редица традиции и обичаи

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес