Защо не бива да се отказваме от хляба?
В пълнозърнестия хляб се съдържа в изобилие целулоза (фибри), както и витамини от групата В, които спомагат за нормалната дейност на нервната и сърдечно-съдовата система. Той е източник на най-различни минерали като магнезий, натрий, калий, флуор, калций и др.
Необичайните употреби на хляба в домакинството
Хлябът е незаменим във всяка една кухня. Той е в основата на нашата диета - много хора не могат да си представят закуската или вечерята...
Полезните за здравето съставки са концентрирани най-вече в обвивката на зърното. Затова полезността от хляба е в пряка зависимост не от вида на зърнените култури, а от смилането на зърното. Например, в хляб, приготвен от рафинирано брашно, има 0,05 милиграма желязо - а в пълнозърнестия хляб това съдържание е 4,9 мг, т.е. почти сто пъти повече. В случай, че откажете белия хляб, тогава организмът ви може и да не забележи загубата на хранителни вещества. Но отказът от пълнозърнест хляб ще повлияе значително по-неблагоприятно. Ето какво може да се случи с вашия организъм, ако престанете да консумирате хляб.
Раздразнителност и умора. 100 грама пълнозърнест хляб (около 3 филийки) съдържа почти половината дневна нужда от витамин В1 (1,5 мг/ден). Ако витаминът не е достатъчен, човек става раздразнителен, уморява се по-бързо, развива мускулна слабост. В хляба има редица други витамини, като PP (ниацин), който е необходим за функционирането на мозъка, и витамин B2, липсата на който провокира увреждане на зрението.
По-малко енергия. Белият хляб, приготвен от фино брашно, представлява най-вече бързи въглехидрати, доставящи кратковременна енергия на тялото. Ако спортувате, тогава малко парче от него половин час преди начало на тренировка ви зарежда със сила и ще увеличи вашата издръжливост на физическо натоварване.
Хлябът съдържа още и фолиева киселина – тоест, витамин В9, който е особено нужен за растежа, кръвообразуването и имунитета. Тази съставка оказва влияние върху нервната система и обновяването на клетките на тялото, което се отразява и върху вашата енергичност. Ако категорично настоявате да се откажете от хляба, увеличете приема на бавни въглехидрати – например, ечемичена каша или овесени ядки.
Защо НЕ трябва да ядем пресен хляб?
Кой не обича уханието на току-що изпечен хляб, излязъл от фурната? Миризмата му винаги бива свързвана със семейна трапеза и вкусни дома...
По-често чувство на глад. Ако сте на диета и следите внимателно колко калории приемате, съвсем естествено е да изпитвате чувство на глад - обаче пълнозърнестият хляб съдържа в изобилие целулоза, която засища и предотвратява преяждането. Калорийното съдържание на хляба не е толкова високо - средно 250-300 kcal на 100 гр.
Влошена функция на червата. Типично и важно за пълнозърнестия хляб е изобилието на целулоза – около 7.4 г на 100 грама. Поглъщането на голямо количество от нея може да провокира подуване на корема и образуването на газове. Но ако ядете хляб в умерени количества, той, напротив, помага на храносмилането.
Консумацията на бял хляб е в състояние да предизвика проблеми с освобождаването на червата – това явление е често срещано, най-вече при по-възрастните хора.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ЛЮБОПИТНО:
Колко години е достигнало най-старото куче в света?
5 „звънчета“, които известяват, че вашият мъж е бъдещ алкохолик
Правете тези 5 неща след 19 часа и животът ви никога няма да бъде същият
Ето как да познаем най-доброто сирене в магазина
Кога е най-доброто време да пием кафе?
Как да не се напиваме, ако пием голямо количество алкохол?
Тези зодии винаги нарушават обещанията си
Ето как да защитите посевите и вещите си от нашествието на мишки през зимата
Редактор:
Любомир Атанасов
Етикети: Хляб