Бизнесът не е съгласен с предложението на властите за наемането на определен брой хора с трайни увреждания. Законът предвижда ако квотата не се запълни, работодателят да се наказва с ежемесечна такса към държавата.
Още: САЩ удрят по "Газпром": Готови са още санкции срещу Русия, Тръмп е на ход
Още: Китай вече не иска хората да работят толкова много - защо и как?
Квотата за хора с трайни увреждания се определя спрямо мащабите на отделните фирми. Ако те са с над 100 души, 4% от тях трябва да са с трайни увреждания, съобщи bTV.
Ако работодателят не изпълни държавната квота, ще дължи ежемесечна такса на държавата за всяко незаето място. Таксата ще бъде в размер 30% от минималната работна заплата и ще отива в специален фонд, който ще се управлява само от представители на държавата.
"Това е въвеждане буквално на квазиданък и прехвърляне на държавни отговорности към частния сектор. Някой като че ли иска да свали едно бреме от гърба си и да го прехвърли на друг", смята Добри Митрев от Българската стопанска камара.
Още: Тръмп предлага съкращения на разходи за стотици милиарди: За сметка на кои пера са те?
Още: Спират пети блок на АЕЦ "Козлодуй"
От социалното министерство заявиха, че квотната система е успешна в много европейски държави.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Турция и енергийните кризи в Европа: Ердоган с новини за АЕЦ "Аккую"
У нас целта е да се увеличи и гарантира заетостта на хората с трайни увреждания в обичайна работна среда. Ако станат факт, квотите ще важат за частния и за държавния сектор.