"Булгартрансгаз" приключи успешно процедурата за избор на банка за финансиране на Вертикалния газов коридор, съобщиха от дружеството. В нея участваха утвърдени финансови институции, сред които едни от най-големите банки в Европа и света - "Банк ъв Америка", "Банка ДСК", "Търговска Банка Д", "Българска Банка за Развитие", "УниКредит Булбанк", "Обединена Българска Банка", "Инвестбанк", ИНГ Банк Н.В. - клон София и "Общинска Банка".
Лихва под 2 процента
Общият размер на предложения ресурс във всички подадени оферти е близо 8 пъти повече от търсения и възлиза на 781,8 млн. евро. Анализът на подадените предложения показва изключително изгодни условия. Първите три банки с най-добри условия са предложили лихвен процент под 2,3 процента, а най-изгодното получено предложение е с лихва под 2 процента на годишна база, посочват от "Булгартрансгаз".
Още: Енергийният министър съобщи кога ще е готов Вертикалният газов коридор
"Полученият резултат дава категорична оценка от страна на международните и местните финансиращи институции както към ключовата роля на българския газопреносен оператор, така и към стратегическото значение на Вертикалния коридор за енергийната сигурност на Европа. Успешното провеждане на процедурата е важен етап в навременното реализиране на една от най-важните инфраструктурни инициативи за региона. Повишеният интерес и предложените конкурентни условия са ясен сигнал за изградено доверие между "Булгартрансгаз" и финансиращите институции, което от своя страна позволява успешното набиране на необходимия финансов ресурс за Вертикалния коридор", подчерта изпълнителният директор на дружеството Владимир Малинов, цитиран от пресцентъра на "Булгартрансгаз".
Коя банка е избрана?
След извършена оценка, съгласно одобрените критерии, е избрана "Обединена Българска Банка". Предстои сключване на договор между "Булгартрансгаз" и избраната финансираща институция. След което тя следва да сключи гаранционно споразумение с Министерството на финансите. Договорът за кредит ще бъде обезпечен с държавна гаранция, предоставена съгласно изискванията на Наредбата за условията, на които трябва да отговарят инвестиционните проекти, финансирани с държавни заеми и проектите, кандидатстващи за финансиране с държавна гаранция.
Министърът на енергетиката Жечо Станков коментира пред журналисти в Рим, че финансовите институции са готови да предоставят на България осем пъти по-голям ресурс от този, от който имаме нужда за изграждане на инфраструктурата на Вертикалния газов коридор и обясни, че това е осребряване на положителния ефект от добрата новина от Брюксел за присъединяването на страната ни към еврозоната.