„Бургаски корабостроителници” плаща по 200 лв. глоба за всеки уволнен

14 януари 2014, 10:48 часа • 18130 | прочитания

По 200 лева глоба за всеки уволнен работник от корабостроителницата в Бургас наложи Областната инспекция по труда. Това съобщи общественият посредник на града Таню Атанасов, предаде „Фокус”.

Още: САЩ въведоха мита и върху малките пратки на китайските онлайн гиганти

Още: София оглави европейска туристическа класация

Становището на инспекцията е че между 6 и 30 декември 2013 г. са освободени 139 работници и служители на корабостроителницата поради съкращаване на щата. За 14 от освободените е нарушено правото им на закрила поради трудоустрояване и болест. Атанасов определя като стандартни и формални отговорите, които е получил от Агенцията по заетостта и Дирекция "Инспекция по труда" - Бургас на писмата му във връзка с незаконното уволнените служители. Според него институциите не са направили оценка на действията на собствениците и ръководството на "Бургаски корабостроителници" АД. В отговора на Инспекцията по труда дори не е посочено в какво се състои "потърсената съответна административно - наказателна отговорност от Работодателя".

Вчера служителите на предприятието обявиха, че ще протестират всеки ден от 10 до 11 часа до изпълване на исканията им. 150 корабостроители отново останаха излъгани, след като преди седмица новото ръководство на завода им обеща, че част от тях ще бъдат върнати на работа. Хората смятат, че обещанието е било единствено, за да се потуши напрежението. Пари в сметките им също няма. Помощта на държавата пък се изчерпва с писма от Инспекцията по труда как да си потърсят по съдебен път неизплатените три заплати и обезщетения.

Работниците ще протестират, докато новото ръководство на завода поеме конкретен ангажимент към тях.

Още: След новина от Китай: Неочакван обрат при цената на петрола

Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес