Най-ранната дата, на която България може да приеме еврото, е януари 2023 г., а Хърватия може да стане част от общата валута година по-късно. Това прогнозират експертите на американската рейтингова агенция Fitch.
Още: В търсене на решение: Свикаха спешна среща в ЕС заради митата на Тръмп
Още: Европейските лидери с първи думи за тежките американски мита
За целта двете държави трябва да изпълнят критериите на Европейския механизъм за обменни курсове (т.нар. "чакалня" на еврозоната) и след това по-широките изисквания за конвергенция.
България официално подаде документи за чакалнята на еврото през юли 2018 г., а решението дали може да се присъедини към нея се очаква до края на 2019 г. Хърватия кандидатства за присъединяване към ERM II в началото на юли тази година.
Румъния също показа интерес да се присъедини към валутния механизъм, но в момента няма официален график.
Още: Тръмп стовари нови тежки мита върху ЕС и Мексико
Още: "Такива договори не се подписват": Бивш зам.-министър за „Боташ“
Приемането на еврото в страните от Централна и Източна Европа би било положително за тяхната суверенна кредитоспособност, твърдят от рейтинговата агенция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Закръглят при превалутиране": КЗП откри нарушения в някои аптеки
Още: Кукушева за тавана на надценките: Цените на стоките няма да намаляват
От Fitch смятат, че перспективите за приемане на еврото в Унгария, Полша и Чехия в обозримо бъдеще остават бледи, най-вече заради нежеланието на политиците, а понякога и заради много ниската обществена подкрепа за членство в еврото.