Цената на петрола нарасна и в сутрешната търговия днес на фона на притеснения на инвеститорите за доставките от района на Близкия изток, предаде Ройтерс. Признаци за намаляло търсене обаче ограничиха поскъпването на суровината.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Цената
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, с доставка през октомври, които изтичат в петък, пробиха психологическата граница от 80 долара за барел. Те се повишиха с 23 цента или 0,3 на сто до 80,17 долара за барел.
Котировките на американския лек суров петрол поскъпнаха с 18 цента или 0,2 на сто до 76,09 долара за барел.
Вчера и двата сорта повишиха цената си с повече от 1 на сто като от началото на седмицата Брент е нагоре с 1,5 на сто, а американският сорт с 1,7 на сто, но на месечна база котировките им са надолу съответно с 0,7 и 2,3 на сто.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
"Продължаващите опасения относно намалените либийски доставки бяха засилени от плановете на Ирак да намали производството, което комбинирано може да намали глобалните доставки на петрол", каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova. "Въпреки това, мрачната икономическа перспектива на континентален Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, продължава да бъде постоянна пречка за търсенето на суровината", добави тя.
Либия и Ирак
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Повече от половината от производството на петрол в Либия, или около 700 000 барела на ден, беше преустановено вчера, а износът беше спрян в няколко пристанища след противопоставяне между съперничещи политически фракции в гражданския конфликт в страната.
Още: Петролната криза в Либия ескалира: Две големи находища са извън строя
Намаляването на добивите в Либия може да достигне между 900 000 и 1 милион барела на ден и да продължи няколко седмици, според консултантската фирма Rapidan Energy Group.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Междувременно доставките от Ирак също се очаква да се свият, след като производството на страната надхвърли квотата й за ОПЕК+, заяви пред Ройтерс източник, пряко запознат с въпроса.
Още: Да увеличат ли добива на петрол: Трудна дилема за страните от ОПЕК