1 223 заявления за 16 629 работници са подадени до момента по схемата 60/40. Това каза пред БНТ социалният министър Деница Сачева.
Още: Димитър Радев: Присъединяването към еврозоната представлява стратегически щит за България
Още: Таско Ерменков, КЕВР: Това е най-ниското увеличение на тока през последните 5-6 години
Тя отново обясни разминаването, което се получи при мярката: Държавата ще поеме 60% от доходине на работника и 60% от осигуровките, които работодателят дължи за него. Това са писмените заявления, които са внесени в НС и това е гласувано от депутатите.
От думите й стана ясно, че работодателите са съгласни с тази корекция.
Министърът заяви, че забавяне в обработването на документите няма, а изчакването се дължи на това, че има технологичен срок за това и той е 7 дни.
Още: Стана ясно в какъв размер ще е помощта за отопление идната зима
Още: КЗП излезе с препоръка към търговците за цените в евро
В рамките на 8 април общо 5 776 души са се регистрирали в Бюрото по труда. 4412 от тях са казали, че отиват на борсата заради коронавируса. По думите й това е добра тенденция, защото през последните 3 дни регистрираните безработни заради COVID-19 били около 5 000 на ден.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Промениха общинските проекти по бюджета за 2025, кметовете решиха какво искат и какво - не
Още: Европейската комисия даде положителна оценка на промените в Плана за възстановяване
В същото време 647 души са намерили работа за последните 24 часа. Така общият брой на намерилите работа надхвърля 10500 по време на кризата. Основните области, в които се търсят хора това са хранители вериги, онлайн търговия, социални дейности. Около 720 души са започнали работа в здравеопазването.
Всички наши сънародници, които се връщат от чужбина също могат да кандидатстват за обезщетение. До момента 745 човека са се възползвали от това. От същото право могат да се възползват и наши сънародници, които са останали без работа в друга европейска страна.
Първите плащания за безработица се очакват на 16 април след получаване на разрешението от Европейската комисия, което България очаква на 14 април. Това е записано и в самото постановление, уточни Сачева.
Още: Работещите бедни в България: Колко са - числата от 2016 до 2024 година
Още: Безработицата в България се повишава
Всички имат право на три отказа на предложение за работа, след което губят правото си на обезщетение, напомни още министърът.
Държавата търси МВР, за да се оправя с наплива при Бюрата на труда, актуализация на „60 на 40”.