Денков от АЕЦ "Козлодуй": Очаквам плавен преход към неруско гориво

07 март 2024, 17:48 часа • 1528 | прочитания

Не очаквам проблеми в прехода към неруско гориво. Енергийната система е в добро състояние, има мощности и възможности за балансиране, когато е необходимо.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Това уверение даде премиерът в оставка акад. Николай Денков след посещението си в АЕЦ Козлодуй с министъра на енергетиката в оставка Румен Радев.

"Проверихме какво е останало като дейности от извеждането на реактори от 1-ви до 4-ти. Обсъдихме каква е готовността за смяна на горивото за реактори 5-и и 6-и и проследихме как върви подготовката по изграждането на 7-и 8-и блок. Знаете, че това е дългосрочна задача, но планирането вече върви на много висока скорост", обясни министър-председателят в оставка.

Още: Делян Добрев бие тревога за по-скъп ток: Кръчмарска сметка или опасност?

Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари

Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май

Очаква се неруското гориво да пристигне на площадката в АЕЦ "Козлодуй" по график. "От цялата информация, която беше предоставена, не очаквам проблеми в прехода към неруско гориво", заяви акад. Денков.

От инженерно-техническа гледна точка процедурите по изграждането на 7-и и 8-и блок се движат по първоначалния график, увери министър Радев. Той допълни, че успоредно с тях вървят и разговори за изграждането на необходимата пътна инфраструктура, която включва и алтернативно жп трасе.

Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност

Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната

"При такива дългосрочни проекти трябва успоредно да вървят различни линии. Всяка една от тях трябва да бъде планирана без пропуски“, подчерта министър-председателят. Затова една от целите на днешното посещение в Козлодуй беше да обсъдим какви специалисти са необходими и откъде да бъдат осигурени. "Тази задача е много важна за развитието на Козлодуй и на съседните населени места, защото е очевидно, че атомната централа, както и досега, и в бъдеще, ще бъде структуроопределяща за целия регион", заяви Денков.

Още: Ще скочат ли цените на тока и горивата? Говори бившият енергиен министър Росен Христов (ВИДЕО)

Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация

Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай

Премиерът и министър Радев проведоха среща с ръководството на АЕЦ "Козлодуй" и посетиха пълномащабен симулатор за блокове с реактори ВВЕР 1000 и блок от 1-ви до 4-ти. Преди това заедно с министъра на образованието и науката Галин Цоков бяха и в Професионалната гимназия по ядрена енергетика "Игор В. Курчатов" в Козлодуй.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес