От началото на месец юли 2025 г. влязоха в сила нови, по-високи регулирани цени на електроенергията за битовите потребители в България. Предстои милиони домакинства да получат първите си сметки по новите тарифи – в период на икономически трудности и растящи разходи за живот. В този контекст "Грийнпийс" – България изпрати официален призив към Министерството на енергетиката, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и трите електроразпределителни дружества в страната. С него организацията настоява, че трябва да бъде разгледана всяка възможност за по-ефективно и устойчиво енергийно потребление, за да може - макар и с малко - да се намали натискът върху домакинствата, както и да се подпомогне изпълнението на климатичните цели на България.
Още: Скритият потенциал на България в световната битка за климата
Разбираема и персонализирана сметка за ток
С писмото си към институциите от организацията обръщат внимание към един често подценяван, но умело прилаган в много държави инструмент за повишаване на енергийната ефективност и спестяване на енергия - модерната, визуално разбираема и персонализирана сметка за електроенергия.
"Множество научни изследвания от полето на поведенческата икономика десетилетия наред доказват, че ясното и по-интуитивно представяне на данни от потреблението в месечната фактура влияе на потребителските навици и може да доведе до осъзнато и доброволно спестяване на енергия в размер до над 10% годишно", посочват от "Грийнпийс" - България.
Още: Контекстът е решаващ: Формула за манипулация "Ковачки"
Те дават пример за визуализация на данните върху фактура за предоставени електричество и газ през октомври 2019 г. Клиент е малко домакинство в Амстердам, Нидерландия. Диаграмите горе (ляво - за електричество, дясно - за газ) показват сравнение на потреблението спрямо стандартни домакинства (ток) и жилищни площи (газ). Диаграмата долу показва сравнение на потреблението със същия месец на миналата година, а емотиконите показват дали е отбелязано спестяване, или не е.
Графиката е публикувана от "Грийнпийс" - България
Политиките на Европейския съюз отчитат това и изискват от енергийните доставчици да предоставят на клиентите си графични сравнения, диаграми и дори препратки към съвети за по-устойчиво потребление. "Това обаче не са просто регулаторни изисквания. Това е евтин, лесен за осъществяване и доказан в ефективността си инструмент за въздействие върху потребителското поведение", аргументират се от "Грийнпийс".
Пестене на енергия
Освен пестене на енергия, тази практика е ключов елемент в подготовката на потребителите за въвеждане на смарт електромери и интелигентни мрежи, което трябва да достигне и България. "В условията на енергийния преход и необходимостта от енергийна демократизация, все повече домакинства би трябвало да придобиват възможност да произвеждат, съхраняват и споделят енергия от възобновяеми източници. За да стигнем дотам, гражданите трябва да разполагат с правото на разбираема, персонализирана и динамична информация, която ги ангажира в енергийната система по прозрачен и мотивиращ начин", допълват от организацията.
Още: Възобновяемите енергийни източници могат да намалят цената на тока в дългосрочен план: Доклад
И дават още един пример - данните върху сметката за ток на малко домакинство в Амстердам, Нидерландия. То разполага със соларни панели на покрива. Видно от графиката, от март до септември отдава повече електричество в мрежата, отколкото ползва, от което в тези месеци му се начислява печалба вместо разход:
Графиката е публикувана от "Грийнпийс" - България
Конкуриращите се в условията на либерализиран пазар доставчици в страните от Западна Европа могат да служат за пример на българските електроразпределителни дружества. В месечните електронни фактури или в реално време чрез мобилни приложения там откриваме ясни, оцветени диаграми, сравняващи настоящото потребление с това от минали периоди или със сходни домакинства в града или квартала. Виждаме емотикони, които дават ориентир дали обичайното потребление е надвишено или е реализирано спестяване – на пари или въглеродни емисии. Откриваме персонализирани съвети за пестене на енергия чрез по-правилна употреба на електроуреди или чрез сезонни мерки за енергийна ефективност. Примери от подобни добри практики прилагат и от "Грийнпийс" – България в писмото си до институциите.
"Всички тези идеи могат и трябва да се пренесат върху сметките на българските потребители, вместо скучните и неангажиращи таблици, които виждаме в момента. А въвеждането на такива практики не изисква особени инвестиции от страна на дружествата. Ясната и по-интуитивна визуализация е малка, но конкретна и лесно осъществима стъпка за постигане на енергийни спестявания и за по-чиста околна среда. Защото най-чистата енергия е именно спестената", допълват от организацията.