2.2 млн. лв. ще струва присъждането на кредитен рейтинг на България. В сумата влизат и пари за консултанти във връзка с управлението на държавния дълг. Това е записано в проект за постановление, разработен от финансовото министерство и публикуван за обществено обсъждане, съобщава в. "Сега". В проекта се предвиждат общо 35.3 милиона лева за допълнителни разходи на министерството за тази година.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
В началото на годината международната рейтингова агенция Fitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България със стабилна перспектива. Според Fitch стабилните публични финанси са ключов фактор за потвърждаването на кредитния рейтинг. В края на декември обаче колегите им от Standard & Poor's ревизираха перспективата от "стабилна" на "негативна", което доведе до критики от страна на икономическия министър Драгомир Стойнев.
Освен разходи за изработването на кредитен рейтинг, допълнителни 12.3 млн. лв. ще бъдат дадени за изграждане и поддържане на информационни системи. Данъчните и митниците ще получат общо 20 млн. лв. за дейности, свързани с борбата с данъчните измами, митническия контрол и за инвестиционни проекти.
Конституционният съд ще получи още 250 хил. лв. за разходи за персонала. 500 хил. лв. са предвидени за изплащане на левовата равностойност на жилищни компенсаторни записи, давани като компенсация за одържавени недвижими имоти.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри