В близките година-две очакваме цените да задържат нивата, които са към момента. Това каза Венцислав Златков - експерт в един от водещите сайтове за продажба на имоти.
Още: Изненада с инфлацията в еврозоната през април
Още: Скъпотия: Цените на храните продължават да растат
"Максималният спад, който можем да очакваме в цените е в рамките на 10% и то говорим за имоти, които са надценени или при форсмажорна продажба“, обясни Златков пред БНР.
Още: Цените на жилищата в София започнаха да падат
Той добави, че не се очаква спад на цените, особено при новото строителство, тъй като цените се обуславят от строителните материали. Наблюдава се и повишение на цената на труда, уточни експертът.
"Това, което се очаква от строителни предприемачи е себестойността на труда да нарасне с около 25%, което няма как да не се отрази на крайната цена на готовия продукт. Факт е, че пазарът към момента е много жив. Предлагането не успява да отговори на търсенето и по тази причина също не може да се очаква спад на цените“, каза Венцислав Златков.
Още: САЩ въведоха мита и върху малките пратки на китайските онлайн гиганти
Още: София оглави европейска туристическа класация
По думите му, голяма част от купувачите се ориентират към имоти старо строителство, тъй като смятат, че инвестицията е по-сигурна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След новина от Китай: Неочакван обрат при цената на петрола
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
"Няма обаче много жилища, които се предлагат на вторичен пазар. За един имот се случва да се съревновават 4-5 купувачи. Докато продавачите определят пазара, цените ще са такива, каквито са“, уточни той.
Златков каза още, че от началото на пандемията, хората са разбрали, че имат нужда от повече пространство, затова се наблюдава интерес към по-големи жилища, къщи около София и парцели за строителство.
"В дългосрочен план инвестицията в имот е много по-печеливша, отколкото депозит в банка", посочи експертът.
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки