Панелните жилища в България не само, че все още са интересни за купувачите в нашата страна, но и цените им продължават да растат, въпреки остаряването им. Но, докато имотният пазар непрекъснато се движи нагоре, стойността и на по-скромните панелни имоти също расте. Bloomberg TV Bulgaria анкетира експерти по темата с въпроса: "Изгодно ли е закупуването на имот в панелен блок?"
Мненията на експертите
Панелните апартаменти продължават да се радват на интерес от страна на купувачите, като причината не винаги е по-ниската им цена, казва Добромир Ганев, консултант по недвижими имоти и анализатор от Komfort & Foros Brokers. По думите му в определени популярни райони, поради по-малкото предлагане, цените на панелните жилища дори надвишават тези на монолитното строителство с 10-20% Например, в квартал "Дружба" в София има 3-4 пъти повече оферти за монолитни апартаменти в сравнение с панелните, което води до по-високи цени за панелните имоти. Подобна е ситуацията и в "Люлин" и "Младост", където панелните апартаменти се предлагат на по-висока цена, въпреки по-малкото оферти.
Още: Цени на жилищата в София през 2025 г.: Актуални данни
Той обаче, предупреждава, че недостатъците обаче не бива да се пренебрегват. Един от най-сериозните е по-краткият експлоатационен срок – около 50-60 години. При качествено саниране той може да се удължи с допълнителни 25-30 години, което прави санирането ключов фактор при покупка.
Според Ганев от инвестиционна гледна точка, панелните имоти показват по-бавен темп на покачване на стойността с времето. Затова, макар да има ситуации, в които покупката на панелно жилище е оправдана, особено при добра локация и изгодна цена, в дългосрочен план и при равни други условия, монолитното строителство остава по-добрата алтернатива.
Снежана Стойчева, управител на Imoti.net посочва, че се наблюдава значителен интерес към закупуването на имоти в панелни сгради. Според нея, основната причина за това е тяхната относително по-достъпна цена спрямо новото строителство и тухлените апартаменти на вторичния пазар. Панелните жилища предлагат добро съотношение между цена и жилищна площ, което ги прави атрактивни за купувачите. Едно от основните предимства на тези апартаменти е, че обявената квадратура включва предимно реална жилищна площ, а не толкова общи части, както често е при новото строителство, обяснява тя.
Не всички сгради са в добро състояние, затова е важно внимателно да се подбират конкретните имоти, препоръчва Стойчева. По думите и някои блокове са санирани и добре поддържани, с обновени общи части и поддържана етажна собственост, а такива случаи рискът е значително по-малък.
Още: Голяма изненада с цените на панелните жилища
"Панелното строителство често се намира в добре организирани градски зони с лесен достъп до метро, магазини, детски градини, болници и други важни инфраструктурни обекти. Това осигурява висока степен на мобилност и удобство за обитаване – фактори, които играят ключова роля при избора на жилище", коментира Тодор Първев, мениджър жилищни услуги в Colliers.
По думите му що се отнася до инвестиционен интерес, панелните жилища могат да бъдат рентабилна възможност. При сравнително малка първоначална инвестиция и последващ ремонт, често се реализира добра печалба при препродажба.
Антон Илиев, съосновател на агенция „КА5 имоти" не смята, че панелните сгради крият съществен риск. "Често се говори за експлоатационен срок от около 50 години, но реалността показва друго – в момента съществуват панелни блокове, които са на повече от 60 години и се използват напълно нормално от техните обитатели", казва той.
"През годините панелните сгради често са били подценявани, но практиката показва, че те са стабилни, функционални и често по-добре разположени в градската среда", коментира експертът.