Амбицията ни е до второто тримесечие на следващата година първият участък Кулата-Кресна от Вертикалния газов коридор, по който вече се работи, да бъде въведен в експлоатация, а до четвъртото да завърши и работата по втория участък Рупча-Ветрино. Това съобщи пред журналисти министърът на енергетиката Жечо Станков, който инспектира доставката на 2526 тръби, предназначени за Вертикалния газов коридор, които пристигнаха на бургаското пристанище.
Разрешение за строеж на втория участък
"Очакваме до края на този месец да бъде получено разрешителното за строеж на втория участък на българска територия – Рупча-Ветрино, който е с дължина 61 км“, поясни министър Станков.
Още: Главболгарстрой ускорява дейностите по изграждането на Вертикалния газов коридор
По думите му при изграждането на бъдещото трасе има предизвикателства: на три места газопроводът ще пресича реки, където ще се правят големи сондажи, за да се съхрани биологичното разнообразие; предстои и един сложен сондаж под автомагистрала Хемус, както и пресичането на Стара планина успоредно на Айтоския проход. Към този участък са планирани и две отклонения за компресорни станции Провадия и Нова Провадия, които ще осигурят възможност за реверсивно движение на газа.
В началото на м. август в Бургас трябва да пристигне още един кораб с тръби за проекта. С реализацията му капацитетът на изходна точка между България и Румъния ще се повиши двойно – от 5 на 10 млрд. куб. м. След прекратяването на руските доставки за Киев, това трасе ще се превърне в основно за снабдяване на целия регион, стана ясно още от думите на министър Станков.
Операторът на мрежата “Булгартрансгаз“ работи съвместно с партньори от други държави, участващи в проекта, за установяване на единни тарифи за пренос, което ще улесни бъдещите доставки по трасето, съобщи още енергийният министър.
Освен за енергийната сигурност в Югоизточна Европа, проектът ще има и положително отражение върху българските граждани чрез приходите от транзит, които ще получава „Булгартрансгаз“ и които повишават дивидента на дружеството към държавния бюджет.
Инициативата за Вертикалния газов коридор цели гарантиране на сигурността и непрекъснатостта на енергийните доставки, осигуряване на достъп до диверсифицирани разнообразни източници за снабдяване с природен газ както за България, така и за държавите в региона на Югоизточна Европа. За реализацията са разработени два проекта за увеличаване на капацитетите в посока от юг на север, които да осигурят преноса на нарастващите потоци газ (включително и втечнен природен газ) от Гърция през България, Румъния, Унгария, Словакия и Молдова с възможност за достигане до Украйна.