Над 400 млн. лв. ще бъде щетата, ако този сектор спре да съществува и да внася данъци. Това заяви икономистът Михаил Кръстев в ефира на Нова телевизия относно предложените промени в Закона за хазарта.
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
"Очевидно всичко това се прави в контекста на предстоящата предизборна кампания", смята той.
ОЩЕ: Хазартни компании: Законовите промени ще ощетят държавния бюджет
Кръстев уточни, че професионалният спорт изключително много разчита на приходите от спортни залагания. "Трябва да се разграничат нещата – говорим ли за игрални зали, за които вече има форма на контрол за хазартно зависимите лица. След известни действия на прокуратурата и МВР изведнъж този пазар се разви. Това е естествен процес, на който не би трябвало държавата да се противопоставя, защото печели от него", смята икономистът.
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Според него забраната на лотарийните игри не е донесла голяма обществена полза. "Не мисля, че обществото спря да разчита на хазартни игри. Виждам опит на политиците да направляват икономиката без реална оценка на щетата, която ще нанесат”, категоричен е Кръстев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
"Досега нямаме опити за ограничаване на реклама в интернет пространството. Сега изведнъж има идея за затваряне на всичко. Чистият прецедент е опасното нещо", коментира от своя страна икономистът Васил Караиванов.
ОЩЕ: Удар по свободата на медиите: Журналист за ефекта от забраната на реклама на хазарт
По думите му щетите ще бъдат пряко за бюджета от данъка, който е за хазартните игри, плюс допълнително ДДС. "200-300 млн. лв. загуба само до края на годината”, предупреди той.
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
„Необяснимо ми е. В година, в която се борим да се стигнат нива на икономиката и инфлацията, за да се влезе в еврозоната. Имаме прецедент – от днес за утре, без възможност за дългосрочна бизнес прогноза”, подчерта експертът.