Намаленият ДДС за ресторантьорския бранш няма да доведе до намаление на цените, обяви министърът на икономиката Емил Караниколов. Според него целта е да се увеличи ликвидността в сфера, която е засегната на 100% от кризата с коронавируса.
Още: Още едно "да" за еврото в България от догодина
Още: Радомир Чолаков: Еврото е стрес тест, който да събуди органите у нас
Поради извънредното положение и очаквания слаб туристически сезон хотели и ресторанти тепърва ще търпят последствията от кризата, заяви министър Караниколов. Той подчерта, че това не е единственият бранш с държавна подкрепа.
„Тази временна мярка би била много много полезна, за да се осигури някаква ликвидност в този сектор. Нито ще намалеят цените, нито крайните потребители ще пазаруват по-евтино“, каза той.
От друга страна клиентите няма да се върнат веднага в заведенията заради свитите си домакински разходи, наложени от кризата и липсата на достатъчно доверие в мерките за безопасност.
Още: Турция изпревари Италия в туризма
Още: Ползвателите на мобилното банкиране на ОББ растат с над 13% на година
„Всички хотели и ресторанти трябва да допълнително да инвестират пари, за да дадат спокойствие на хората. Това са секторите, които дори в момента може би да няма този вирус ще имат последващи проблеми в следващата поне една година“, каза министър Караниколов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За първи път в България произведената слънчева енергия е повече от потреблението
Още: Официално: Цените на жилищата са се увеличили с двуцифрен процент за година
Същевременно министърът категорично се обяви против намаляването на ДДС за други сектори на икономиката.