Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) изиска спешно информация от държавните дружества относно мерките, които предприемат за предотвратяване на криза с доставките на газ през зимния период.
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
С оглед гарантиране сигурността на доставките и спазване принципа на прозрачност, КЕВР задължи „Булгаргаз“ да публикува информация за необходимите и неосигурени месечни количества природен газ, както и необходимите капацитети през трансгранични съоръжения за пренос до българския пазар за покриване на потреблението за периода на следващите 12 месеца.
По този начин всички пазарни участници ще имат необходимата информация и достатъчно време, за да предоставят най-добрите си оферти към „Булгаргаз“ ЕАД. Общественият доставчик следва да подържа тази информация актуална на своята интернет страница и на информационната платформа на Газов Хъб „Балкан“ ЕАД.
„Булгартрансгаз“ ЕАД, в качеството си на Оператор на съоръжение за съхранение на природен газ, трябва да предостави информация за предприети от оператора мерки в случаите на резервиран и неизползван капацитет от ползватели, както и за нивото на запълване на подземното газово хранилище „Чирен“.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
От газовата борса „Газов Хъб Балкан“ ЕАД се изисква да изпрати на регулатора информация за количествата природен газ, които Общественият доставчик е продал на всички проведени до момента на платформата търгове по Програмата за освобождаване на количества.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Важно
Друг важен аспект от информацията за КЕВР е, че комисията иска от "Булгаргаз" да каже какво става с търсенето на неустойки от "Газпром" заради неизпълнение на договора за доставка на руски газ. Комисията изисква „Булгаргаз“ ЕАД да предостави допълнителна информация за изпълнението на действащия договор за доставка с „Газпром експорт“ и конкретно дали дружеството е предприело действия за претендиране на неустойки за едностранно прекратените от Русия доставки.
Исканата от дружествата информация трябва да бъде предоставена в срок до 27 юли тази година, както и с оглед предстоящото административно производство за утвърждаване на цена на природния газ за август 2022 г.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
ОЩЕ: ЕС планира свиване на потреблението на газ с 15% заради проблемите с руските доставки