С решение от 19 юли, публикувано днес, Комисията защита на конкуренцията (КЗК) отхвърли жалбата на фирма от Дупница срещу поръчката за ГКПП Рудозем – Ксанти.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Прогнозната стойност на обекта заедно с един километър подходен път към бъдещия граничен контролно-пропускателен пункт е 17,4 млн. лева с ДДС (14,5 млн. лв. без ДДС).
Тя е обявена от областния управител на Смолян Недялко Славов на 21 май, но близо месец по-късно тя бе спряна от фирма „Р и Д Ауто-Строй“ ЕООД, регистрирана за продажба на коли, мотори и мотопеди. Собственик и управител на едноличното дружество със 100 лв. капитал е 46-годишният Цанко Михайлов от Дупница.
Въпросната фирма е обжалвала пред КЗК обявената от възложителя методика за оценка на офертите. Според Михайлов тя противоречи на Закона за обществените поръчки.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Не е такова обаче становището на Антимонополната комисия. Тя е отхвърлила твърденията му за нередности в документацията и е постановила, че решението на Славов за откриване на процедурата е законосъобразно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
„Заложените в методиката критерии дават възможност да се оцени нивото на изпълнение, предложено във всяка оферта, в съответствие с предмета на обществената поръчка и техническите спецификации, позволявайки възможността да бъдат сравнени и оценени обективно техническите предложения в офертите“, е становището на комисията.
След решението на КЗК дупнишката фирма трябва да плати на областната администрация в Смолян 1200 лева за направените от нея разноски.
Важно е да се знае, че преди две седмици Антимонополната комисия се произнесе и срещу поисканата от дружеството мярка „спиране на процедурата“.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Според КЗК забавянето на процедурата за ГКПП Рудозем – Ксанти би увредило интересите не само на възложителя и на жителите на целия Южен централен район, но и националните интереси, защото с изпълнението на обществената поръчка е свързано осигуряването на нормален транспортен достъп и свързаност с Беломорието.
Това нейно решение да се рестартира поръчката вече е обжалвано пред Върховния административен съд.
Публикуваното днес отхвърляне на жалбата по същество също подлежи на обжалване пред ВАС. Така, че изборът на изпълнител за стратегическия проект за Смолянска област скоро няма да бъде възобновен.