"Лукойл" шантажира държавата и опитва да натиска правителството с несъществуваща опасност за запълване на резервоарите и високи цени на горивата, след като от 1 януари им бъде забранен износа на горива, произведени с руски петрол. От 18 месеца слушаме, че без "Газпром" и без руски нефт ще умрем. Е не сме умрели. Това каза Мартин Владимиров от Института за изследване на демокрацията в ефира на Нова телевизия.
Още: Гръцки данни за енергийните потоци: България, Гърция и Румъния са в неравностойно положение
Още: САЩ са готови да финансират проекти за ядрена енергия в Турция
С мнението му се съгласиха и Калоян Стайков от Института за енергиен мениджмънт, и експертът Красимир Манов.
ОЩЕ: Асен Василев прогнозира как падането на дерогацията на "Лукойл" ще се отрази на цените
Има ли риск за пазара?
"Рафинерията винаги е работила и без руски нефт. Ако искат да изнасят продукти след 1 януари, спокойно може да внася неруски нефт. Ако не иска, ще си ограничи производството до 40-50% и ще задоволява само българския пазар", каза Владимиров по повод заплахите, разпространени от "Лукойл Нефтохим" в събота. Те дойдоха, след като в края на миналата седмица бе постигнато съгласие от 1 януари да бъде забранен износа на горива, произведени от руски петрол, а от 1 март и вноса на петрол от Русия. Тогава от рафинерията обявиха, че се рискувало препълване на складовете ѝ и това щяло да е повишен технологичен и логистичен риск и "да застраши доставките на горива за българския пазар."
Още: По-ниски добиви и качество на пшеницата: Ще поскъпне ли хлябът?
Още: Манол Генов: Продуктовите такси за техниката трябва да бъдат увеличени
"Дерогацията бе въведена, за да няма шок в цените на горивата на вътрешния пазар, а не да се запази бизнесмодела на една или друга рафинерия", каза Калоян Стайков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЕС ще намали вноса на пшеница и захар от Украйна с до 80 на сто
Още: АЕЦ "Козлодуй" включи 34 брегови помпи, за да работи нормално
"Няма руски или неруски нефт. Има сортове. Руски става, ако го продава руска фирма. Сорт "Уралс" може да ви го продаде и казахстанска фирма", заяви Манов.
Той беше категоричен, че никой не спира "Лукойл" да работят. "Това със запълването на складовете просто не е вярно", каза той.
По думите на експертите при ценови шок могат да се освободят горива от резерва. Според тях държавата не упражнява добре правата си през златната акция, която притежава.
Още: България излезе втора в ЕС по поскъпване на жилищата
Още: Цените на храните отново тръгнаха нагоре
Още: Денков с план как "Лукойл" ще премине на неруски нефт, страхува се от политически капан (ВИДЕО)