Любомир Каримански: Предложените данъчни промени са пълен хаос

09 ноември 2023, 19:52 часа 1958 прочитания

„Промяната в данъчното законодателство, която е предложена, е пълен хаос. Няма никакви връзки, каквито трябва да има цялостното данъчно законодателство, за да бъдат процесите взаимообосновани и взаимосвързани. Предложението на финансовия министър е, че ще се обсъжда изменение на данъчното законодателство, което да влезе в сила от 2025 г. и то касае недвижимите имоти. Финансовият министър направи действия, които могат да се окачествят като популизъм". Това заяви финансистът Любомир Каримански пред NOVA NEWS.

Още: Гръцки данни за енергийните потоци: България, Гърция и Румъния са в неравностойно положение

Още: САЩ са готови да финансират проекти за ядрена енергия в Турция

Още: Любомир Каримански: Изоставаме в класацията за икономическа свобода

Каримански заяви, че данъците върху недвижимите имоти не са променяни над 10 г., но това не оправдава популисткото поведение на политиците – да обещават едно преди изборите и да става друго след вота. „Данъчната оценка на имота може да бъде коригирана от самата община, депутатите не могат автоматично да приемат промяна в тази ставка", каза финансистът и подчерта, че всичко трябва да бъде съобразено и с доходите на хората като припомни кривата на Лафер, която казва до какво ниво данъците могат да се събират и след което те преминават в сивия сектор.

Още: Асен Василев удря с данък и бакшишите

Още: По-ниски добиви и качество на пшеницата: Ще поскъпне ли хлябът?

Още: Манол Генов: Продуктовите такси за техниката трябва да бъдат увеличени

„В момента няма никакъв точен измерител на такса смет, която ние плащаме. На места такса смет е по-висока от данък сгради. Сега ще има допълнително увеличаване на данъка за втория автомобил – не може така на парче да се действа", заяви Каримански. По думите му правителството действа скрито, не чува всички позиции, това не се обсъжда с професионалисти.

Още: Асен Василев: Вече на много места на касовите бележки пише и цената в евро

Още: ЕС ще намали вноса на пшеница и захар от Украйна с до 80 на сто

Още: АЕЦ "Козлодуй" включи 34 брегови помпи, за да работи нормално

Приравняването на гражданските договори с трудовите е немислимо. Няма как отделни професии да бъдат изравнени, допълни Каримански. Той обясни, че данък върху бакшишите е абсурд – подаръкът не може да бъде деклариран.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес