Наши превозвачи се оплакаха пред ЕП от тормоз заради пакет "Мобилност"

13 ноември 2019, 06:20 часа • 3094 | прочитания

Две петиции за т.нар. пакет "Мобилност" влязоха на ниво комисия в Европейския парламент. С тях българскипревозвачи се оплакват от дискриминационно отношение в Германия, Белгия, Франция и други западноевропейски държави, предаде БНТ.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Основен двигател на внасянето са евродепутатите от ВМРО Ангел Джамбазки и Андрей Слабаков. Оплакванията са, че българите биват допълнително проверявани за документи, които не са необходими. В някои случаи са налагани и неправомерни глоби за това, че шофьорите нощуват в камионите, пише в петициите. Комисията остави петициите отворени, което означава, че Европейският парламент продължава да следи случаите.

Пред Националната телевизия Джамбазки попита защо има такова отношение и директно посочи френския президент Еманюел Макрон като основна причина. Той използва по негов адрес думата "лицемер" и каза, че иска да открадне българския бизнес. Евродепутатът попита и защо властите в ЕС не са по-строги и не проверяват камиони като камиона-ковчег от Великобритания - превозни средства, регистрирани от фирми-фантоми в България, "възползвайки се от законодателството ни", а тормозят нашите шофьори.

"Когато френските, белгийски и германски полиция и катаджии изискват документи, които не са необходими по законодателството, това е дискриминация. Целта на тази дискриминация е пределно ясна - да бъдат забавени българските превозвачи, да не могат да доставят стоката си навреме, да бъдат глобени, да бъде разстроен начинът, по който работят", заяви Джамбазки.

Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари

Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май

Припомняме, че пакет "Мобилност" беше де факто блокиран в предишния Европейски парламент и все още не всичко около него е изяснено напълно. Основните спорни моменти са исканията професионалните шофьори да почиват задължително на платени паркинги, и то като шофьорите спят на хотел, както и след срок от 3-4 седмици камионите да се връщат в страната по регистрация на фирмата-собственик, независимо дали имат товар или не.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес