Народното събрание отхвърли поредния опит на правителството да ограничи разплащанията в брой.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Министерство на финансите предлагаше таванът на кешовите плащания да падне двойно - до 5 хил. лв., но текстът беше отхвърлен при второ четене на промените в Закона за ДДС, където е записана поправката заедно с още куп други данъчни промени. Решението днес (22 ноември) беше взето със 101 гласа "за", 52 "против", 9 се въздържаха, като идеята беше подкрепена само от депутатите от ГЕРБ.
Така таванът за кешовите плащания остава 10 хил. лв., а това беше поредният опит на финансовото ведомство да го свали с аргумент борба срещу сивата икономика. Последно ведмството опита да прокара такава промяна беше през юли тази година, но тогава текстът падна след като отново го подкрепиха само депутатите от ГЕРБ.
Припомняме, че през 2015 г. при втория кабинет "Борисов" финансовият министър Владислав Горановпредлагаше ограничение за плащане в брой до 5 хил. лв., вместо тогавашните 15 хил. лв., но Народното събрание гласува 10 хил. лв., колкото е и в момента.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Сега вносителите се аргументираха, че промяната цели намаляване на сивата икономика и е в съответствие с наложилата се практика в другите държави членки на ЕС, където прагът за плащанията в брой е в диапазон от 2000 до 3000 евро. Ограничението трябваше да се прилага и в случаите на плащания в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност е равна на или надвишава 5000 лв. по курса на БНБ в деня на плащането.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Един от текстовете в законопроекта, които обаче бяха приети, е идеята самоосигуряващите се да подават декларации само по електронен път. Те ще са задължени да използват онлайн услугите на НАП още от началото на следващата година – т.е. при подаване на декларация за доходите, получени през тази година.
Заедно с тази промяна беше приета и отстъпката за подаване на данъчна декларация по електронен път да отпадне от следващата година. Тя е в размер на 5% от сумата на данъка за довнасяне.
Освен това данъчно задължените лица ще са длъжни да подадат заявление за регистрация по ДДС в 7-дневен срок от датата, на която очакват да достигнат облагаем оборот от 50 000 лева. Досега се изискваха 14 дни. Това се прави, защото сега, особено в сезонни обекти, има опити за избягване на регистрация по ДДС.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната