Оригинално разписаната версия на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) не е оптимална, но динамично ситуацията подлежи на промени.Пари ще има. Държавата не е заложна къща. Има средства в бюджета за национално съфинансиране.
Още: КЗП излезе с препоръка към търговците за цените в евро
Още: Промениха общинските проекти по бюджета за 2025, кметовете решиха какво искат и какво - не
Това каза пред БНР министърът на иновациите и растежа Александър Пулев.
По думите му предстоят трудни преговори с неясен край. Ще защитим интереса на държавата, на потребителите. Влизаме в трудна ситуация. Първоначалната нагласа на Европейската комисия е негативна". Той добави, че Министерството на иновациите "е дало сила", информирайки малките и средни предприятия за Плана, и 953 фирми ще получат помощ по линия "Технологична модернизация".
Пулев обясни, че тече процес на договаряне - разпращат се договори към тези компании. Има технологично време, в което те трябва да дадат обратна връзка. Подписваме договорите през февруари. Още през март средствата ще потекат към малките и средни предприятия, отговорили на критериите. От гледна точка на служебния кабинет - ние си свършихме работата, доволен е ресорният министър. Но през последните месеци фокусът на депутатите беше другаде - хартиена бюлетина, странични теми, и те неглижираха важната тема - гласуване на проектозаконите, свързани с ПВУ. Това ще се отрази върху второто плащане към фирмите, предупреди Пулев.
Още: Европейската комисия даде положителна оценка на промените в Плана за възстановяване
Още: Работещите бедни в България: Колко са - числата от 2016 до 2024 година
Той отбеляза, че ПВУ е удобна политическа изтривалка и много хора се изказват по темата, той е важен инструмент за подкрепа на бизнеса, но не е единствен такъв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безработицата в България се повишава
Още: Нова линия на бедност в България и промени в социални помощи: От 2026 г. само по образец на ЕС
"Успяхме да активираме и да получим одобрение от Брюксел на всички десет европейски програми по линия на структурните фондове. Заварихме нула одобрени програми, приключихме годината с десет. 7 млрд. евро по линия на Министерството на иновациите и растежа. Отговаряме за две основни програми - тази за конкурентоспособност и иновации в предприятията и тази, свързана с научните изследвания. До средата на годината ще налеем 1 млрд. лева по линия на Плана и на двете програми... ПВУ е важен, но не е ключов спрямо цялостния контекст на българската икономика. Той ни дава мотивация за законови реформи, неглижирани през годините", коментира Александър Пулев.
В предаването "Неделя 150" той посочи една от процедурите - тя ще стартира през февруари и е свързана с ВЕИ инвестиции - малки и средни предприятия да инвестират и да получат субсидия до 50% за собствена ВЕИ инсталация плюс съпътстваща инфраструктура. Идеята е малкият и средният бизнес да постигнат енергийна сигурност за собствени нужди. Интересът към процедурата е огромен. Бюджетът е 200 млн. лева. След средата на годината ще започне реалното изпълнение на инвестициите.
Още: Любомир Дацов: При приемането на три закона влизаме в Еврозоната
Още: Разузнаването на САЩ: Иран е бил на косъм да минира Ормузкия проток
Още: Цената на петрола се промени заради данни от САЩ и слабия долар