Миналия месец иранските военни са натоварили морски мини на кораби в Персийския залив - ход, който е засилил опасенията на Вашингтон, че Техеран се готви да минира и блокира Ормузкия проток след ударите на Израел. Информацията е на Reuters, като агенцията цитира двама американски служители. Тези приготовления, които са били засечени от разузнаването на САЩ, са се случили известно време след като израелските сили са започнали първите си атаки срещу иранската ядрена и ракетна инфраструктура на 13 юни.
Още: Какво ще стане с горивата, ако Иран блокира Ормузкия проток? (ВИДЕО)
Ормузкият проток, свързващ Персийския залив с Арабско море и Индийския океан, е един от най-важните транспортни маршрути на петрола в световен мащаб - около 20% от глобалната търговия с ценната суровина минава оттам.
Разгръщането на мините, които досега не са били разполагани в пролива, предполага, че Техеран може би е имал сериозни намерения да го затвори. Това щеше да доведе до ескалация на вече разразилия се конфликт и до сериозни затруднения в световната търговия. Блокирането на Ормузкия проток вероятно би довело до скок на световните цени на енергията.
Още: Иран обяви "сериозни щети" в ядрените си обекти и официално скъса с МААЕ
Вместо това световните цени на петрола спаднаха с повече от 10% след ударите на САЩ по ядрените съоръжения на Иран.
Снимка: iStock
Иран вече уж подкрепи мярка за блокиране на протока
На 22 юни, малко след като САЩ бомбардираха три от ключовите ирански ядрени обекта в опит да парализират ядрената програма на Техеран, иранският парламент уж подкрепи мярка за блокиране на пролива.
Това решение не е било обвързващо и окончателното решение за затварянето му е трябвало да бъде взето от Висшия съвет за национална сигурност на Иран, заяви тогава иранската телевизия Press TV. През годините Техеран е заплашвал да затвори пролива, но никога не е изпълнявал тази заплаха.
Още: Иран, Израел и ролите на Русия и САЩ: Проф. Владимир Чуков обяснява сценариите (ВИДЕО)
От Reuters не са успели да определят кога точно по време на израелско-иранската 12-дневна война Техеран е заредил мините на свои кораби. Не е ясно и кога са били разтоварени впоследствие. Подобно разузнаване по принцип се събира чрез сателитни изображения, тайни източници или комбинация от двете.
Един от източниците на агенцията хвали американският президент Доналд Тръмп, че с ударите по Иран предотвратил по-голяма ескалация. От Пентагона обаче няма официална позиция във връзка с новината.
Възможна уловка
💣 Iran Planned to Mine the Strait of Hormuz — a Key Route for Global Oil Trade
— NEXTA (@nexta_tv) July 2, 2025
According to Reuters, during the conflict with Israel, Iranian forces loaded naval mines onto ships.
The mines were never deployed in the strait, but it remains unclear whether they have been… pic.twitter.com/kZBIxk49Ws
Двамата американски служители казват, че правителството на САЩ не изключва възможността разполагането на мините да е било уловка. Възможно е иранците да са подготвили мините, за да убедят Вашингтон, че Техеран има сериозни намерения да затвори протока, но без да възнамерява да го направи, смятат те.
Още: Близкият изток е на прага на мир за първи път от над 75 години
Друг сценарий е иранските военни просто да са извършвали необходимата подготовка, в случай че лидерите им дадат подобна заповед.
Към 2019 г. Иран поддържаше повече от 5000 морски мини, които можеха да бъдат бързо разгърнати с помощта на малки, високоскоростни лодки, изчисли тогава Агенцията за отбранително разузнаване на САЩ.
Петият флот на САЩ, който е базиран в Бахрейн, е натоварен със защитата на търговията в региона. Военноморските сили на Съединените щати обикновено държат в страната четири кораба за борба с мини, въпреки че те се заменят с друг вид плавателни съдове, наречени крайбрежни бойни кораби - те също имат такива способности.
Всички противоминни кораби бяха временно изтеглени от Бахрейн в дните, предшестващи ударите на САЩ по Иран, в очакване на потенциална ответна атака срещу щаба на Пети флот.