Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Телетол: Правото за продажба на електронни винетки не се добива чрез обществена поръчка

21 юни 2019, 17:40 часа • 4637 прочитания

Никой не ни е информирал, че Агенция Пътна Инфраструктура "няма да позволи" на нашето дружество Телетол да започне продажба на електронни винетки, като едностранно е прекратила сключения с нас на базата на "неосъществена техническа съвместимост". Научихме за това решение от медиите.

Това се казва в позиция на фирма "Телетол", изпратена до медиите от управителя Мартин Димитров.

В тази връзка искаме да Ви информираме, че към момента от Пътната Агенция не са информирали официално никой от нашия екип за взетото от тях решение, което решение, ако е вярно, искрено ни изненадва! Днес нашият екип ще отправи официално запитване към АПИ за появилата се информация и дали тя е истинска или “фалшива” новина.

След като установим фактите и причините за появилата се информация, ние от Телетол ще проведем публична среща, на която целият ни екип ще Ви запознае с реалната ситуация и фактите около нея.

В тази връзка искаме да информираме обществеността, че благодарение на европейските правила от началото на 2019 г., правото за продажба на електронни винетки не се добива чрез обществена поръчка, а чрез регистрация, като всяка българска компания, която има желания да продава винетки чрез уеб сайт, мобилно приложение или друг канал, може да поиска да бъде регистрирана като доставчик и то само чрез предоставяне на административни документи за дружеството.

Ние от Телетол искрено вярваме, че свободата на този “нов” пазар за доставчици ще реши проблемите на хиляди български граждани, които от старта на системата за електронни винетки и в условията на пазарен монопол на 1 доставчик, загубиха вяра и доверие в електронните системи", се казва още в съобщението.

Вчера от АПИ обявиха следното:

"Регистрираният от АПИ втори Национален доставчик на услуги, с който беше сключен договор на 14 май 2019 г. – „Телетол” АД, няма да има възможност да продава електронни винетки, тъй като не постигна оперативна съвместимост на база интерфейс с Електронната система за събиране на пътни такси. Съгласно Общите условия за регистриране на НДУ, дружеството имаше 10 дни, за да установи съвместимост на база интерфейс и договорът да влезе в сила.

На 4 юни 2019 г. в АПИ е получен отговор от представляващия “Телетол” АД Мартин Димитров, в който той предлага “осигуряване на техническо решение за собствена сметка, което представлява непрекъснат канал за покриване на гореописаните изисквания”. Това по същество означава изцяло нова технология, която няма нищо общо с изпълнението на изискванията от Общите условия за осигуряване на техническа съвместимост на оборудването на НДУ с Елекронната система за събиране на пътни такси.

Предложеното от “Телетол” АД представлява сериозно неизпълнение на Договора от 14 май 2019 г. и опит за пренаписване на Общите условия и договора. Ако то бъде прието, това би довело до негативно засягане на сигурността на Електронната система на АПИ, а от там и на националните интереси, които тази система следва да гарантира чрез правилната й и сигурна експлоатация.

Поради непостигане на изискваната в Общите условия оперативна съвместимост, със свое решение от 19 юни 2019 г. Управителният съвет на пътната агенция прекрати договора на “Телетол” АД. Дружеството остава в регистъра на Националните доставчици на услуги и ако на по-късен етап постигне успешна оперативна интеграция с интерфейса на централната система при въвеждане в търговска експлоатация на тол системата, ще може да партнира на АПИ в събирането на тол такси."

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес