Нахлуване на Китай в Тайван може да спре продукцията на най-големия производител на полупроводникови чипове в света. През първите няколко години това ще доведе до свиване на световната икономика с до 1 трилион долара годишно.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Докладът бе представен от директора на Американската агенция за национална сигурност Аврил Хейнс в четвъртък. Тя показа така наречената "обща оценка" по време на изслушването си пред сенатската комисия по въоръжените сили.
Хейнс отбеляза, че усъвършенстваните полупроводникови чипове, произвеждани от Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), се използват в 90% от "почти всички категории електронни устройства по света".
ОЩЕ: Секторът, в който Китай се нуждае от Тайван
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Ако китайско нахлуване спре производството на тези чипове от TSMC, "това ще има огромно глобално финансово въздействие, което според мен ще бъде между 600 и 1 трилион долара на годишна база през първите няколко години", каза директорът на Националната сигурност на САЩ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
"Това ще се отрази и на нашия (американския) БВП, ако има такова нахлуване в Тайван" и ако производството на TSMC бъде блокирано, заяви още Хейнс, цитирана от "Ройтерс". "Ако те спрат да произвеждат чипове, това ще се отрази и на икономиката на Китай".
ОЩЕ: Защо Европа се нуждае от Тайван?
Китай наскоро засили напрежението в региона, като проведе мащабни военни учения със симулации по превземане на Тайван за 48 часа и с имитация на удари по демократично управлявания остров. Пекин смята, че той е част от континентален Китай, въпреки че никога не е имал власт над отцепилия се Тайван от средата на миналия век насам.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
ОЩЕ: Китай атакува Тайван: най-мрачният сценарий за известна българска компания