Умерен оптимист съм за влизането ви в еврозоната от догодина. Още миналата година България изпълняваше три от четирите критерия за конвергенция. Основният въпрос остава инфлационният критерий, който е на границата и трябва да видим официалните данни, които ще излязат, преди да можем да финализираме доклада по конвергенцията и да направим категоричен извод“. Това заяви в интервю за bTV еврокомисарят и изпълнителен зам.-председател с ресор „Икономика в интерес на хората“ в Европейската комисия Валдис Домбровскис. Именно от него зависи финалното „да“ при евентуален положителен конвергентен доклад за България.
Още: "Еврото е стабилност и прогрес": Роберта Мецола с обръщение към българите
Домбровскис не пожела да коментира последните събития у нас, при които Румен Радев поиска референдум за приемане на еврото от догодина. „Не мога да коментирам вътрешнополитически събития, но водихме разговор по тази тема в кулоарите на Съвета с финансовия министър Петкова. Срещнах се с нея заедно с председателя на Европейската централна банка и председателят на Еврогрупата, за да обсъдим точно тази тема. Посланието от страна на министъра беше много ясно – българските власти, тоест българското правителство и Българската народна банка, поддържат искането си за доклад по конвергенцията, което означава, че от страна на Европейската комисия и Европейската централна банка ще продължим да работим по този доклад и планираме да го финализираме в началото на юни без никакво забавяне“, обясни той.
Още: Спорът за еврото: Крум Зарков обясни защо е напуснал президента Румен Радев
„Има ангажимент от страна на българските власти - правителството и Националната банка са много ясни, а също така и практическото сътрудничество продължава и напредва в тази насока. Така че от страна на Европейската комисия продължаваме работата си така, както е било предвидено“, увери той.
Въвеждането на еврото в Латвия
Домбровскис, който е от Латвия, обясни, че и в неговата страна е имало скептицизъм и страхове преди въвеждането на единната европейска валута в обръщение. „Ние се сблъскахме със сходна ситуация и притеснения, когато Латвия се присъединяваше към еврозоната и аз бях силно ангажиран като ръководител на правителството в подготовката и в крайното присъединяване на Латвия. Опитът ни показа, че това силно подпомогна устойчивостта и стабилността на икономиката и финансите при следващите трусове, свързани с икономическите сътресения от пандемията COVID-19 и агресивната война на Русия срещу Украйна. Това наистина помогна за устойчивостта на икономиката. И второ, в Латвия имаше подобна ситуация както в България – валутният курс беше фиксиран към еврото, което означава, че вече се прилагаше паричната политика на ЕЦБ, но без ползите от самото еврo“, обясни еврокомисарят.
Още: Емил Радев: Конвергентният доклад за България е положителен
„Присъединяването към еврото ще ви даде и практическите ползи – по-добра устойчивост, по-ниски разходи за валутни трансакции, по-ниски лихвени проценти – всички онези предимства, които идват с влизането в еврозоната. И ако погледнете развитието на обществената подкрепа в Латвия и като цяло в страните от еврозоната, ще видите, че след като се присъединят към нея, обществената подкрепа значително се увеличава, защото много от притесненията преди приемането на еврото не се материализират и хората започват да оценяват практическите ползи“, каза още той.
Още: Домбровскис за влизането на България в еврозоната: 1 януари 2026 остава реалистична дата