Напрежението в сектора на тютюнопроизводителите не само не се успокоява, ами е на път да излезе извън контрол. Това заявиха от Съюза на производителите на ориенталски тютюни, предаде БНР.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Няколко села в Гоцеделчевско протестират от сутринта. Хората затвориха основните пътни артерии, палейки бали с тютюн и спирайки децата си от училище.
В пет от най-големите села в района стартираха протестите тази сутрин. Те ще продължат стъпаловидно и следващите дни. Към основните искания на тютюнопроизводителите за адекватни цени и нормална изкупна кампания от вчера има предложение към държавата да им даде възможност да продават 10 процента от произведения тютюн без налагане на акциз, който е 152 лева за килограм.
Хиляди хора се събраха на площадите в Дебрен, Вълкосел, Рибново, Абланица, Кочан и други села, където тютюнът е основен източник на доходи, след което затвориха входните пътни артерии и запалиха бали с тютюн. Заедно с тях бяха и децата им, които не са на училище в знак на протест.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Арбен Мименов, председател на Съюза на производителите на ориенталските тютюни и кмет на община Сатовча, заяви, че пътува за среща с областния управител на Благоевград, заедно с когото заминават за столицата, за да търсят спешно решение на проблема. Предстоят разговори с основните фирми, които са на българския тютюнев пазар, ще бъдат подновени и преговорите с "Булгартабак", откъдето преди месец заявиха на среща в земеделското министерство, че могат да изкупят 70-80 процента от реколтата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Протестите на тютюнджиите започнаха заради забавянето на изкупната кампания на продукцията им и ниската цена, на която се търгува тя в момента. Хората от бранша са категорични, че фирмите, изкупуващи тютюн, искат да ги поставят на колене и да ги принудят да продават тютюна на 4 лева, което е три пъти под неговата себестойност.
Заради проблемите с ниските изкупни цени на тютюна ще бъде въведена частична регулация на тютюневия сектор, заяви председателят на парламентарната икономическа комисия Йордан Цонев. Регулацията ще обхване изкупуването на тютюна, сключването на договорите с изкупвачите и сроковете за тяхната реализация, каза още той.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната