По-пълноценна почивка за ученици и учители около празниците и между двата срока предлага МОН в проекта за график на учебното време, който е публикуван за обществено обсъждане, съобщават от пресцентъра на образователното ведомство.
Почивката около 1 ноември се предлага да е 4 дни от 31 октомври и да продължи до 3 ноември вкл. Предложението на МОН е коледната ваканция да бъде от 24 декември до 4 януари вкл., а пролетната за учениците от 1. до 11. клас от 4 април до 13 април. За бъдещите абитуриенти ваканцията ще започва малко по-късно - на 8 април.
Почивката между двата срока ще бъде три дни - от 31 януари до 2 февруари вкл. В графика е предвидено 2 март (понеделник) да бъде неучебен ден. Той ще се слее с националния празник 3 март и ще се получат четири неучебни дни за учениците - от 28 февруари до 3 март.
Още: Вече се приемат заявления за еднократната помощ за учениците: Ето кога е крайният срок
Снимка: iStock
Матурите
По предложение на директорите, за да не се нарушава учебният процес за цяла седмица, неучебни ще са и дните на матурите и националните външни оценявания в 7. и 10. клас - 17 и 19 юни. По традиция неучебни ще са дните на матурите. Предвижда се на 20 май да е задължителният държавен зрелостен изпит по български език и литература, а на 22 май – втората матура.
Още: Как са изчислени таксите на студентите, предизвикали протести
Припомняме, че по инициатива на министър Красимир Вълчев бяха приети промени в Наредбата за организацията на дейностите в училищното образование, които позволиха по-гъвкаво разпределение на учебното време и осигуряване на по-ползотворна почивка на учениците и педагогическите специалисти. Благодарение на промените се прекрати практиката междусрочната ваканция да бъде единичен ден в средата на седмицата. Подготвят се и нови изменения, които да регламентират, че за да се нарича „ваканция“ определен период в графика за учебното време, в него следва да се включват поне три неучебни дни.
Още: Въпреки 2000 страници критики и 869 становища: МОН прокарва големите реформи в училище напук