Учители и експерти не искат новите учебни програми да лишат децата от аналитично мислене

31 май 2022, 07:10 часа 2483 прочитания

В съдържанието на матурите видяхме много ясно, че се разграничиха училищата, в които имат възможности да подготвят сами учениците от тези, които нямат такива възможности. Има много училища, които се справят героично в подготовката на учениците си. 

Още: Катастрофален скок на таксите за студенти в платено обучение, академичната общност на СУ реагира

Още: Седмокласниците стават по-добри по БЕЛ, 320 от тях са със сто точки по математика

Това заяви Нели Колева, от стратегии и партньорства в неправителствената образователна организация "Заедно в час" пред БНТ. 

По думите ѝ пропастта в постиженията на учениците съвсем не изглеждат така оптимистично. Дистанционното обучение ни показа проблеми, които ги знаем от години. Да се оставят едни деца пред едно електронно устройство, не е онлайн обучение и не променя нищо. Силно се надявам, че зад опростяването на учебните програми не означава, че да ги опростим от аналитично мислене, изтъкна  Колева. 

Учителят по БЕЛ в 18 СУ "Уилям Гладстоун" Даниела Миладинова вярва, че онлайн обучението е било успешно за най-големите ученици. Най-трудно било обучението на учениците в класовете от 5 до 7 клас. Според нея не се налага по-голяма опростяване на учебните програми, а да се промени моделът на преподаване. Учениците трябва да имат повече свободни време за аналитично мислене, да развиват уменията си и да не наизустяват учебния материал, настоя Миладинова. 

Още: По-малко деца отпадат от училище: държавата си постави цел "нула" (СНИМКИ)

Още: Откриват филиал на НАТФИЗ в Бургас, приемат първите студенти тази есен

Според Миладинова и Нели Колева една седмица повече или по-малко в училище няма да допринесе за повече учене и повече внимание в часовете. 

Още: Ученици върнаха загубено портмоне с 1000 лева

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес