Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вълчев: Маски в клас няма да има, различното ще е на двора

21 октомври 2020, 08:33 часа • 4907 прочитания

Няма да се изискват маски в клас, различното ще бъде на двора, ако се смесват паралелките, категоричен беше Красимир Въчев, министър на образованието пред btv. Думите му са по повод заповедта на здравния министър, която се очаква днес, от четврътък маските да са задължителни и на закрито, заради разпространението на коронавируса у нас.

Маските на открито стават задължителни от четвъртък

"Запазваме моделът на невзаимодействие между паралелките в училище. Това, което наричаме пашкули, балончета. Така че да може да се осъществява ефективен обучителен процес. Позитивното е това, че не се изисква носене на маски вътре в класната стая по време на учебните занятия. Позитивното е, че ако има едно заразено дете или учител, се карантинира цялата паралелка, т.е. негативното е големият брой карантинирани. Общият брой ще падне малко заради намаляването на карантината от 14 на 10 дни. Към днешна дата имаме 8,5 на 1000 ученици и учители, които са под карантина и не учат в системата. Една голяма част от тях не са по линия на цели паралелки, а по линия на индивидуално взаимодействие със заразени извън училище. Дори такива със взаимодействие в семейството, близки.", обяви той.

В момента процентът на заразените ученици е 6-7 пъти по-малък от този за населението - средните стойности, каза още Вълчев. 1:10 е съотношението заразени учители и ученици. 300 са положителните проби на ученици към днешна дата и 293 на учители. Учениците и децата в детските градини, които са заразени, са 10 пъти повече от учителите. Еднакъв брой, но едните са 10 пъти повече, което означава, че учениците по-рядко проявяват симптоми от учителите. При учителите е по-висок от процента заразени в страната, но е средния за хора, които са в ежедневно взаимодействие за България, каза още той.

Мерките в училище остават същите, обобщи министърът.

Различното ще бъде на двора. Маски ще има само ако се смесват паралелките, когато, например, децата чакат родителите си на двора и играят по между си различни паралелки. И сега наблюденията са, че като че ли най-често на двора има неспазване за правилото на несмесване и взаимодействие между паралелките, обясни министър Вълчев.

Нови рекорди: 1 336 случая на коронавирус у нас, но при огромен брой тестове за денонощие

Категоричното ни намерение е да имаме максимум присъствено обучение. Динамична е ситуацията, но следим във всяко училище и област стойностите. Решенията ще се взимат локално, както и преди беше по време на грипните ваканции. Има прагови стойности. За съжаление, има области, които са в червено и ще се оцветят в червено. Там е най-тревожна ситуацията, отново потвърди Вълчев.

Праговите стойности, при които ще се затваря цяло училище: Това, което е изпратил министърът на здравеопазването като указание към РЗИ-тата по места е прагови стойности от 20% ученици със симптоми, сходни на COVID-19 или грипоподобни симптоми, да преминат към дистанционно обучение. Много често не може да се случи за един - два дни тестването, затова мярката има и превантивен характер, т.е. не е задължително това да са ученици и учители болни с COVID-19. Факт е, че когато сезонните грипни вируси се натрупат с коронавируса, ситуацията ще стане още по-сложна и затова е избрано това правило, заяви министърът.

Принципът на преминаване към дистанционно обучение в училищата ще бъде - най-малките последни, обясни алгоритъма образователният министър Красимир Вълчев.

Ситуацията в Търговище 

"Там беше преминат прага на тревожност, коеот очаквахме при първи смъртен случай в системата. Но като цяло там ситуацията е тревожна. Не са много заразените, но в понеделник имаме 18% заразени ученици в Първо СУ "Св. Седмочисленици", които бяха със симптоми на COVID-19. Отделно имаме 250 заявления за обучение в електронна среда. Второто, имаме индикатори за психоза. Напрежение. Има, разбира се, и гласове, които смятат, че трябва задължително да остане присъственото обучение и ходенето на училище. И затова училището взе балансирано решение - 5-12 клас да преминат на онлайн обучение. Това ще е алгоритъмът и оттук нататък за всички училища.", обясни министърът.

На национално ниво молбите са 550 по желание на родителите, не по здравословни причини. И отделно още толкова по медицински, отбеляза още Вълчев.

Сигурността на учителите

Големият дебат е може би доколко са ефективни шлемовете, призна министърът на образованието Красимир Вълчев. Шлемовете са много по-ефективни за педагогическо взаимодействие. От гледна точка да предотвратим заразата, те имат по-ниска ефективност от маската. С маска трудно се осъществява ефективна педагогическа работа, затова препоръчваме на учителите в клас да носят шлемове, които покритват по-голямата част от лицето, а извън класната стая да са с маски, почерта Вълчев.

Учителите са притеснени, всички сме притеснени като виждаме увеличаващите се стойности на заразените. Донякъде това притеснение е полезно, защото спазваме мерките по-сериозно, потвърди министърът.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес