АЕЦ "Чернобил": опасност от нова катастрофа?

3909
АЕЦ "Чернобил": опасност от нова катастрофа?
Снимка: Getty images

Случката предизвика сериозна загриженост по думите на шефа на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). В началото на март авариралият реактор в Чернобил изведнъж се оказа в зоната на бойните действия в Украйна.

През април 1986 година в атомната електроцентрала в Чернобил избухна четвъртият ядрен реактор и предизвика невиждана катастрофа. Обгазена беше половин Европа.

На площадката на погребания под дебел бетонен саркофаг реактор се намират още три спрени блока на централата, които се нуждаят от техническа поддръжка.

Нови опасности

"Там се намират и специалните резервоари за съхранение на отработеното гориво, включително и от трите спрени ядрени реактора“, казва Олена Паренюк, експертка по темата за последиците от ядрени аварии, която 10 години е работила в Чернобил. Трудно бихме могли да си представим какво ще стане, ако там падне ракета, казва тя.

В началото на март най-голямата ядрена електроцентрала в Европа - АЕЦ „Запорожие“ - беше обстрелвана от руснаците. Това показа, че опасността от нова ядрена авария е реална. Кадрите от камера за видеонаблюдение, която беше уловила нападението, обиколиха света. Тогава пожар избухна в една от сградите на централата.

Завишена радиация не беше измерена, съобщиха от МААЕ – за разлика от района на Чернобил, където поне временно бяха регистрирани повишени стойности на радиация. Смята се, че придвижването на танкове и друга тежка военна техника в забранената зона на Чернобил е предизвикало завихряне на радиоактивен прах във въздуха.

АЕЦ „Запорожие“ е под руски контрол

Загриженост предизвика и това, че временно беше преустановено наблюдението на спряната електроцентрала. Друг повод за тревога са честите прекъсвания на електрозахранването в Украйна, каквито имаше както в Чернобил, така и в АЕЦ „Запорожие“, където два от шестте реактора на централата в момента работят.

Според Паренюк те работят с намалена мощност „именно, защото има повредени далекопроводи, които захранват с електричество централата“. Самото съоръжение вече се контролира от руските части, добавя тя.

От МААЕ трудно могат да направят реална оценка на риска за четирите работещи украински атомни електроцентрали с общо 15 включени реактора. За такава оценка липсва информация от независими източници. Радостен факт е, че все пак успешно беше възстановена връзката между МААЕ и централата в Чернобил, както и че спешно необходимото техническо оборудване вече е на път за централата.

 

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

ЕС ще санкционира руска медия

Изпратила ли е Франция части от Чуждестранния легион на фронта в Украйна?

Лавров: Западът иска да разбие руския съюзник Сърбия

Путин нареди подготовка за ядрени учения: Руското военно министерство

Ромите, атакували украински военни, се разкаяха: Действахме против държавата (СНИМКИ)

Китайският президент пристигна на първа европейска визита от 5 години насам

Горящи "Ейбрамс", загиващи войници: Кървавата цена в Украйна (ВИДЕО)

Кървавият подарък на Путин за Берлускони и как италианецът повръщал зад едно дърво

Папата с поздрав за Великден - пожела мир в Украйна и Израел

Германски оръжеен гигант обеща на Украйна стотици хиляди боеприпаси през 2024 г.

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа