Австрия: Турция не може да стане член на ЕС

16 март 2017, 11:31 часа • 1204 | прочитания

Австрийският министър на външните работи Себастиян Курц заяви, че Турция не може да стане член на ЕС.

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

Според него на Анкара трябва да се предложи споразумение за добросъседство, за разлика от други страни на Балканите, за които перспективата за членство трябва да бъде запазена. В документа за реформите в ЕС, в който се описват позициите на австрийското правителство за неговото председателство на ЕС през втората половина на 2018 г., се подчертава, че е крайно време да се решат отношенията с Турция.

За разлика от кандидатите за членство от Западните Балкани, в продължение на години Турция се отдалечава от ЕС, пише в този документ. Провалилият се опит за преврат през 2016 г. само ускори този процес, а се забелязват и драматични нарушения на човешките права, върховенството на закона и демокрацията. В същото време Турция провокира със своите предизборни прояви страните-членки на ЕС преди референдума. Поради това присъединяването на Турция към ЕС е немислимо, пише в документа, предаде БГНЕС.

В същото време Турция се определя като важен регионален и икономически играч, а ЕС и Турция имат интерес за по-тясно и конструктивно сътрудничество на равноправни основи и на всички нива. Вместо твърдоглавото подкрепяне на идеята за членство, е по-добре да има реален подход - един европейско-турски договор за добросъседство, казва Курц.

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

В това споразумение не трябва да се допуска опцията за членство, нито пък правото на свободно движение на турските граждани в единния пазар. Основата трябва да бъде модернизиране на митническия съюз.

Себастиян Курц подчертава, че ситуацията е съвсем различна за страните от Западните Балкани, за които перспективата за членството им трябва да бъде задържана: "Тя беше и остава важен мотив за извършването на реформи". Мигрантската криза доказа колко е важна стабилността и сигурността на Западните Балкани за сигурността и стабилността в Централна Европа, пише още в документа на австрийското правителство.

Още: В Хърватия - все повече пенсионери работят на пълен работен ден и получават половината от пенсията си

Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес