Лидерът на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин, който загина при самолетна катастрофа край Твер, е бил поставен под огромен натиск от Министерството на отбраната няколко седмици преди смъртта си. Това съобщава Bloomberg, позовавайки се на източник, близък до Кремъл.
Още: Соловьов заплаши Азербайджан със "специална военна операция" (ВИДЕО)
Още: "На Путин не може да се има доверие": Великобритания предупреди Тръмп
Още: “Вагнер" - чудовището, което изгради Путин, стана неудобно: Чавдар Стефанов в “Отговорите“ (ВИДЕО)
Според източника на агенцията, на Вагнер е било забранено да използват военни самолети на Министерството на отбраната за полети, след което е затворена за тях и авиобаза Хмеймим в Сирия. Припомняме, че това бе една от основните летища за организацията, като самолети на Вагнер се появиха там още през 2015 г., преди официалното въвеждане на руските войски в Сирия.
Още: "Добре съм": Вижте последното видео на Пригожин (ВИДЕО)
Още: Украйна атакува още един руски завод, важен за руската армия (ВИДЕА)
Още: Пожарите в Испания се разрастват, хиляди са евакуирани (ВИДЕО)
В резултат на това логистиката на структурите на "Вагнер" е била поставена под огромна заплаха и това е принудило Пригожин да се върне спешно от Африка, казва източникът на Bloomberg. Според него ръководителят на Вагнер е отлетял за Москва, за да разреши проблемите с Министерството на отбраната. Така се стигна и до катастрофата на бизнес самолета на Пригожин, който се разби на 50 километра от резиденцията на Владимир Путин във Валдай. При инцидента загинаха седем пътници и трима членове на екипажа на борда.
Още: Руски депутат: ЧВК "Вагнер" ще престане да съществува
Още: Германия: Силата не трябва да променя границите в Украйна
Още: Протест: Учители в Румъния обмислят бойкот на първия учебен ден
Припомняме, че българският разследващ журналист Христо Грозев, който е издирван от Русия, изказа подобна теза още след самолетната катастрофа. Според него в момента тече процес ЧВК Вагнер да бъдат лишени от присъствието им в Африка за сметка на ЧВК Редут, в която вече са наети вагнеровци, включително и някои от командирите им. По думите му ЧВК Редут е тясно свързана с руското военно министерство т.е. със Сергей Шойгу и началникът на руския генщаб генерал Валерий Герасимов. Според Христо Грозев, Пригожин се е връщал по спешност от Мали в опит да осуети тези планове.
Следете развитието на войната в Украйна тук
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Георг Георгиев за Украйна: Необходимо е всяко споразумение за мир да бъде устойчиво и справедливо
Още: Престъпните условия по сделката Тръмп-Путин и новата световна война: Анализ