Четири сценария: Прогнозата на ChatGPT за края на войната в Украйна

08 юли 2025, 21:00 часа 1720 прочитания

Краят на войната в Украйна е най-очакваното събитие не само от хората, живеещи там, но и за всеки нормален човек. Новините не дават надежда за скорошно приключване на войната, а датата за края на военните действия сякаш се отлага все по-напред във времето. Изданието УНИАН попита ChatGPT за вероятните сценарии за края на войната*. Ето какви са те:

Краят на войната

Как и кога ще приключи войната в Украйна? Според ИИ това е един от най-сложните и болезнени въпроси. Чат ботът прави своята прогноза въз основа на анализ на международните институти (ISW, CSIS, RAND Corporation, RUSI), оценките на политолозите и военните експерти, икономическите и демографски данни, а така също и настроенията на съюзниците и вътрешната ситуация в Русия и Украйна. В крайна сметка дава няколко варианта за края на войната.

Още: При ограничения си мобилизационен ресурс Украйна има само един начин да победи: Президентът на Чехия

"Корейски" сценарий

Според ИИ вероятността за подобно развитие на събитията, когато фронтът бъде "замразен" на текущите позиции е много голяма. Бойните действия може да продължат локално, но няма да доведат до големи промени. В този вариант Русия ще запази окупираните територии, Украйна няма да признае загубите, но дефакто ситуацията ще бъде "консервирана".

Още: ВСУ започват да си възвръщат позициите: Обезкървяваме руската военна машина и я превръщаме в импотент

Военна победа на Украйна

ИИ смята този вариант за напълно реален макар да му дава средна и дори ниска вероятност. Всичко зависи от подкрепата на Запада. Независимо от победата ИИ не вижда възможност за връщане на границите от 1991 г. в краткосрочна перспектива. Най-реалистична ИИ смята деокупирането на някои региони, но в тях не влизат Донецка и Луганска области или Крим.

Според ИИ през 2025 г. много от анализаторите смятат този сценарий за възможен само в случай, че се промени балансът на силите заради крах на Русия или радикален ръст на помощта от САЩ и ЕС.  

Още: Нов вид страх: Руска стратегия за спиране на мобилизацията в Украйна – ще сработи ли? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Мирно споразумение с компромис

Третият сценарий е възможен, ако Украйна се съгласи на временно примирие, запазвайки официално курса за възстановяване на териториалната цялост. Русия ще остане със своите вътрешни проблеми, но ще търси начини да "замрази" конфликта без поражения, смята ИИ. Подкрепата на САЩ или ЕС може да бъде дадена като ултиматум - в замяна на съгласие с условията, предложени от Руската федерация. Според аналитиците такъв сценарий може да бъде реализиран през 2025-2026 г.

Колапс в Русия и рязък край на войната

Последният вариант предвижда потенциална криза на властта, бунт на елита или колапс на руската икономика заради санкциите, което ще доведе до невъзможността бойните действия да продължат и скорошна капитулация. Ботът смята, че този сценарий е малко вероятен, но се позовава на анализаторите, които допускат подобен вариант на развитие на събитията, но не по-рано от края на 2026 г.

Още: За половин година: Русия отчита бюджетен дефицит, колкото очакваше за цялата 2025 г.

И все пак - кога ще е краят

Освен това ИИ направи следния извод - той смята, че с висока вероятност войната няма да приключи през 2025 г. Най-реалистичният сценарий е замразяване на конфликта без официален мир, но с понижаване на интензивността на боевете. 

Позовавайки се на мнението на западните анализатори, ИИ прогнозира бъдещето на Украйна като суверена и демократична държава, независимо от тежките последици. Въпросът за териториалната цялост ще се решава в продължение на десетилетия. Победата е възможна, но не във формата на еднозначна "военна капитулация" на Русия. Според прогнозата на чат бота това ще бъде сложен път на политически, дипломатически, икономически натиск и устойчивост.

Още: Критика: Тръмп намира как да спре войната в Украйна - като помага на Путин

Още: САЩ: Пращаме допълнителни оръжия за отбрана на Украйна (ВИДЕО)

*Настоящият материал от страна на УНИАН е частично създаден с използването на изкуствен интелект (ИИ) - и с уточнението коя част от текста принадлежи на ИИ. Той е създаден с развлекателна цел и не претендира за достоверен източник на информация. Независимо от това, че ИИ е способен да направи задълбочен анализ, а някои от прогнозите му се сбъдват, не се препоръчва да се взимат решения, свързани с Вашия живот, здраве или пари въз основа на прогнозата на ИИ. Преди взимането на, каквито и да било решения се консултирайте с проверени източници или специалисти.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес